logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Producenci materiałów budowlanych powoli wprowadzają wprowadzają zaawansowane programy służące ochronie środowiska. Jednym z nich jest firma Armstrong, która jako pierwsza uruchomiła specjalny program recyklingu płyt sufitowych. Recykling sufitów podwieszanych działa także w Polsce.

Prowadzony przez firmę Armstrong, także w Polsce, program recyklingu płyt sufitowych to przedsięwzięcie nowatorskie na skalę światową. Działania z tym związane prowadzone są już od 1999 r. Początkowo były realizowany głównie w USA, a następnie w Wielkiej Brytanii, Francji i krajach Beneluksu. Do dzisiejszego dnia powtórnemu przetworzeniu poddano już ponad 11 mln m² płyt. To ponad 61,5 tys. ton odpadów budowlanych, które nie trafiły na składowiska odpadów – podkreśla Maciej Kiepal, kierownik sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

Z możliwości bezkosztowego przekazania starych płyt do recyklingu coraz bardziej świadomie korzystają deweloperzy i właściciele budynków w Polsce. Sufity podwieszane, będące na wyposażeniu przechodzących modernizację biur, hoteli i centrów handlowych, dzięki programowi Armstrong, nie trafią na wysypisko, tylko zostaną powtórnie przetworzone i wykorzystanie do produkcji nowych płyt. To podwójna korzyść dla inwestora, który nie ponosi kosztów związanych z wywiezieniem starych płyt na składowisko oraz dba o środowiska.
Jeśli klient wymienia stary sufit podwieszany na nowy, wyprodukowany przez nas, zużyte płyty – niezależnie czy były to produkty naszej marki, czy konkurencji - odbieramy od niego całkowicie za darmo. Jedyne ograniczenie stanowi w tym przypadku data ich produkcji. Nie mogą być one wyprodukowane przed rokiem 2000. Płyty sufitowe wyprodukowane w obecnym tysiącleciu zawierają bowiem biobawełnę, która jest obojętna dla organizmu ludzkiego i nadaje się do bezpiecznego przetworzenia – wyjaśnia Maciej Kiepal.

W tym roku Armstrong po raz pierwszy przeprowadził takie przedsięwzięcie w Polsce. Miało to miejsce w stolicy (biura Warszawskiego Centrum Finansowego, budynek International Business Center) oraz w Gdańsku (biurowiec firmy Intel).

Źródłó i zdjęcie: Armstrong

07.05.2015 r.