logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Podobnie jak w latach poprzednich, na tegorocznych targach BUDMA 2015 dopisali wystawcy, wśród których było ponad 1000 firm z kilkudziesięciu krajów, ale zabrakło wielu dużych producentów ze względu na rozpoczęty już sezon budowlany. Dominowały stoiska średnie lub małe, na których zaprezentowano wiele nowych produktów i technologii.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2015, połączone z Targami Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad „WinDoor-Tech”, Targami Branży Szklarskiej „Glass” oraz Targami CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne, odbyły się po raz kolejny w marcu (10-13.03.2015 r.). Targi zostały objęte Patronatem Honorowym przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministra Gospodarki. Partnerem Merytorycznym bloku targów był Związek Polskie Okna i Drzwi.

BUDMA 2015 - seminaria, konferencje, pokazy
BUDMĘ wypełnił bogaty program imprez, podczas których dyskutowano o najbardziej aktualnych zagadnieniach dotyczących zmian w przepisach i nowych regulacjach, mających wpływ na planowanie i realizację inwestycji. Podczas Dni Inżyniera Budownictwa (10 – 11 marca br.) zorganizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie, pod patronatem honorowym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, omówiono nowelizację ustawy Prawo budowlane, która wejdzie w życie 28 czerwca 2015 r. Podkreślono, że jej celem jest m.in. uproszczenie, usprawnienie i przyspieszenie procedur budowlanych, przede wszystkim przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę jednorodzinnych budynków mieszkalnych (więcej w „Materiałach Budowlanych” 3/2015, str. 74). Dyskutowano również o stanie zaawansowania prac nad Kodeksem budowlanym oraz o ustawie o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych. W drugim dniu zaprezentowano możliwości stosowania technologii BIM w procesie projektowania i budowy obiektów infrastrukturalnych na przykładzie obwodnicy Sztokholmu oraz niekonwencjonalne rozwiązania konstrukcyjne budynku ICHOT w Poznaniu, umożliwiające realizację śmiałej koncepcji architektonicznej. Tematem konferencji „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie” (10 marca br.), zorganizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy, Polską Izbę Gospodarczą Rusztowań i Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, było bezpieczeństwo i ochrona zdrowia przy wykonywaniu prac montażowych. Podkreślono m.in., że rozsądne i prawidłowe planowanie tych robót z uwzględnieniem zakresu i kolejności wykonywanych prac zwiększa bezpieczeństwo. Omówiono też czynności zabronione oraz niezbędne do wykonania przed rozpoczęciem prac i zasady prawidłowej pracy na wysokości. Wskazano na konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej. Wśród najczęściej powtarzających się przyczyn wypadków w budownictwie wymieniono upadek z wysokości oraz utratę kontroli nad środkiem transportu lub obsługiwanym sprzętem. Podczas pierwszego dnia targów (10 marca 2015 r.), w ramach Dnia Dystrybutora, firma ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku ogłosiła wyniki rankingu Dystrybutor Roku 2015. Ponadto odbyły się m.in. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy; Zawody Finałowe Mistrzostw Polski Zrzeszenia Montażystów Stolarki; VII Finał Glazurniczych Mistrzostw Polski.

BUDMA 2015 dla architektów
MTP we współpracy z Izbą Architektów RP po raz kolejny zorganizowały Forum Architektury, podczas którego odbyła się m.in. debata architektoniczna Wzajemne Inspiracje. Czym inspirują się architekci i gdzie leży różnica między inspiracją a kopiowaniem? Gośćmi spotkania byli m.in. Alberto Veiga, Dmitrij Antonyuk, a także polscy architekci Piotr Szaroszyk i Przemysław Łukasik, słynący z niestandardowych rozwiązań. Po raz kolejny otworzono też przestrzeń ARCHISPACE – miejsce, w którym projektanci mogli znaleźć nowinki ze świata systemów CAD oraz technologii wspomagających projektowanie. Organizatorzy przygotowali też specjalną scieżkę zwidzania Strada di Architettura, która odsłoni najciekawsze propozycje produktowe, wyróżniające się szczególnym designem, a jednocześnie zachowujące najwyższą jakość wykonania. Swoje produkty zaprezentowąły tam takie firmy jak Fakro, Drutex, Porta Drzwi, Galeco, Arcelor Mittal, Hauraton oraz Akademia Architekta.

BUDMA 2015 pod hasłem energooszczędności
Tematykę targów, podobnie jak w latach poprzednich, zdominowało budownictwo niskoenergetyczne, ze względu na wymagania UE dotyczące m.in. minimalizowania strat energii. Od 2021 r. wszystkie nowo wznoszone budynki mają być niemal zeroenergetyczne, natomiast od 2019 r. tymwymaganiom podlegać będą obiekty użyteczności publicznej. W związku z tym wielu wystawców targów BUDMA 2015 prezentowało energooszczędne rozwiązania i mocno podkreślało ten aspekt oferty. Firma Fakro swoim energooszczędnym i medalowym produktom poświęciła konferencję prasową. Natomiast podczas VI Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny oraz Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej eksperci omówili przykłady nowych oraz termomodernizowanych budynków pasywnych i zeroenergetycznych w Europie, źródła finansowania tego rodzaju budownictwa oraz przepisy dotyczące efektywności energetycznej i redukcji CO2.

Złote Medale MTP i Klub Premier
Tradycyjnie wręczono Złote Medale MTP (lista laureatów Złotych Medali MTP 2015) – prestiżowe wyróżnienia, które potwierdzają innowacyjność i doskonałą jakość produktów/wyrobów/technologii stosowanych w budownictwie i prezentowanych na targach. W tym roku podczas targów BUDMA przyznano 23 Złote Medale MTP.

Nagrody Acanthus Aureus
Organizatorzy wręczyli też nagrody Acanthus Aureus za najlepsze odzwierciedlenie strategii marketingowej firmy w ekspozycji targowej. W tym roku przyznano 16 takich nagród na targach BUDMA, 2 na targach WINDOOR-TECH oraz jedną na targach GLASS. Lista laureatów nagrody Acanthus Aureus: Torrecid oddział w Polsce; Zakład Prefabrykatów Betonowych Pref-Bet s.c.; D.R.E. Sp. z o.o.; Invado Sp. z o.o.; Budmat Bogdan Więcek; Przedsiębiorstwo "Konsport" Mieczysław Majewski; Eko-Okna Sp. z o.o.; Pozbud T&R SA; Pol-Skone Sp. z o.o.; Dobroplast Fabryka Okien Sp. z o.o.; Drutex SA Bytów; MDM NT Sp. z o.o.; Bratex Dachy Sp. z o.o. s.k.; Pruszyński Sp. z o.o.; Grande Sp. z o.o. Sp. k.; Postal Steel Group (targi BUDMA 2015); Carl Ras Engros Beslag, G-U Polska Sp. z o.o. Okucia Budowlane; Elumatec Polska Sp. z o.o. (targi WINDOO-TECH 2015) oraz Lisec Polska Sp. z o.o. (targi GLASS 2015).

Absolutną nowością był Klub Premier BUDMA, czyli prezentacja absolutnych nowości rynkowych, produktów, które po raz pierwszy zobaczyć można było właśnie w trakcie targów BUDMA.

 

 

31.03.2015 r.