logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Fundusze europejskie w latach 2014-2020 można będzie między innymi przeznaczyć na przedsięwzięcia podnoszące innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki oraz dalszy rozwój infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.

Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie 22 programy (6 krajowych i 16 regionalnych) na lata 2014-2020. Łącznie nasz kraj otrzymał 82,5 mld euro, czyli ok. 349 mld zł z polityki spójności. Uruchomienie tych środków symbolicznie zainaugurowała 26 lutego br. premier Ewa Kopacz. Jako pierwszy wystartował konkurs w Programie Polska Cyfrowa, a kolejne będą sukcesywnie ogłaszane – podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

„Polska jest największym beneficjentem polityki spójności. To wielka szansa jak i ryzyko. Wierzę jednak, że Polska tak jak dotychczas bardzo dobrze poradzi sobie z wdrażaniem funduszy, a dzięki tym środkom naprawdę można poprawić życie Polaków” – mówiła komisarz ds. polityki regionalnej, Corina Crețu, podczas spotkania w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. A premier Ewa Kopacz zapewniła, że „Miliardy z Unii Europejskiej przełożą się na lepszą jakość życia, umacnianie nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki oraz na inwestycje w przyszłe pokolenia”.

Fundusze europejskie w latach 2014-2020 mają zostać zainwestowane przede wszystkim w przedsięwzięcia podnoszące innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki oraz zmniejszające dysproporcje w rozwoju poszczególnych regionów naszego kraju, a także w dalszy rozwój infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.

Szczegółowe informacje na temat programów operacyjnych 2014-2020 można znaleźć na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Publikuje je również KPMG w formie przewodnika dla przedsiębiorców, w którym podano m.in. informacje o dostępnych formach i wysokości możliwego wsparcia. Znalazły się w nim także przykłady działań, które mogą być finansowane z funduszy unijnych. Wprawdzie obejmują one tylko wycinek wszystkich programów dostępnych dla przedsiębiorców w latach 2014-2020, ale mogą pełnić inspirującą rolę.

Źródło: www.mir.gov.pl i www.kpmg.com 

04.03.2015 r.