logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zakłada reaktywację szkolnictwa zawodowego, tak by odpowiadało na potrzeby rynku pracy. Na wsparcie projekty, w tym między innymi działań pracodawców MEN przeznaczyło 900 mln euro.

MEN ogłosił rok szkolny 2014/2015 Rokiem Szkoły Zawodowców
- Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe. To bardzo dobry trend, na którym nam zależy. Szkolnictwo zawodowe ma sens wtedy, kiedy odpowiada na potrzeby rynku pracy – powiedziała w Bolesławcu Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, podczas konferencji „Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki" (9 lutego br.). I dodała: - Będziemy potrzebowali nowych zawodów. Przedefiniowania wymagają też te, które już mamy. Ministerstwo ma pieniądze i jest w stanie szybko przygotować podstawę programową. Bardzo nam jednak zależy, by to pracodawcy byli współautorami i recenzentami tych podstaw, bo oni wiedzą najlepiej, czego i jak trzeba uczyć.

W nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 w budżetach marszałków województw znajdzie się w sumie 900 mln euro na szkolnictwo zawodowe. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na praktyki zawodowe organizowane u pracodawców, bo tylko oni gwarantują w obecnych realiach programowych i sprzętowych skuteczną naukę zawodu. Za jednego praktykanta MEN będzie płaciło pracodawcy 5000 zł rocznie. Zapewne wielu z tych praktykantów po za kończeniu nauki zostanie przez nich zatrudniona. Pieniądze z UE mają też być przeznaczone na przekwalifikowanie i doszkolenie nauczycieli zawodów. Liczę, że wykorzystamy szansę i rozsądnie wydamy te pieniądze – dodała szefowa MEN. 

Podczas konferencji w Bolesławcu – w której uczestniczyła również wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik - został powołany klaster edukacyjny, którego celem będzie dostosowywanie oferty kształcenia w szkołach zawodowych do potrzeb przedsiębiorców. Klaster ma promować ten szczebel edukacji, określać zapotrzebowanie na konkretne zawody, ma także powodować większą dostępność praktyk i staży zawodowych. Celem nadrzędnym jest stworzenie systemu dualnego, w którym zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, natomiast praktyka, w konkretnych zakładach pracy. Klaster został powołany w ramach w Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej „Invest Park" przez 46 podmiotów, w tym: firmy, starostwa powiatowe oraz szkoły zawodowe, w większości z Dolnego Śląska.

Mapa szkół zawodowych
Na stronie internetowej MEN uruchomiona została specjalna mapa szkół zawodowych. Można tam znaleźć technika i zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży z terenu całego kraju. Ponadto są również m.in. informacje o zawodach, w których kształcą szkoły, miejscach praktyk u pracodawców oraz wynikach egzaminów osiąganych przez uczniów tych szkół.  Stworzyliśmy ją po to, by przede wszystkim gimnazjaliści i ich rodzice mieli szansę poznać ofertę szkół zawodowych działających w ich okolicy. Być może skłoni ich ona do rozważenia wyboru zawodowej ścieżki edukacji – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

Źródło i zdjęcie: MEN

02.03.2015 r.