logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Oferowany przez Górażdże Cement TioCem® to innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement, który można wykorzystać do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Wykonane z TioCemu betonowe powierzchnie np. panele elewacyjne, kostka brukowa, ekrany akustyczne, aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza oraz mają właściwości samooczyszczające. Pierwszy w Polsce budynek, który czyści powietrze powstał niedawno w Krakowie.

TioCem® to bardzo innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement o wyjątkowych właściwościach ekologicznych. Dzięki zawartości fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu, wykonane z TioCemu powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalania paliwa przez samochody oraz wykazują właściwości samoczyszczące się. Mamy nadzieję, że wzrastający w kraju poziom świadomości ekologicznej, rozwijający się sektor ekologicznego budownictwa wzbudzą wkrótce większe zainteresowanie technologią betonowych produktów fotokatalitycznych TX Active – mówi Krzysztof Szerszeń, specjalista ds. Nowych Produktów w Górażdże Cement SA.

Ze względu na swoje właściwości superekologiczny cement TioCem® jest szczególne polecany do stosowania w obiektach realizowanych i eksploatowanych na obszarach intensywnego ruchu samochodowego. Stąd doskonale sprawdzi się w miastach, gdzie powstają duże betonowe powierzchnie. TioCem® można wykorzystać przy produkcji betonowych paneli elewacyjnych, kostki brukowej (do wykonywania warstwy fakturowej), ekranów akustycznych i ochronnych w budownictwie drogowym czy drogowych barier bezpieczeństwa. Zalecany jest ponadto do wykonywania okładzin ścian tuneli oraz nawierzchni drogowych. Przyda się też podczas napraw tych ostatnich (technologia Whitetopping).

Do tej pory TioCem® został wykorzystany w Nowej Soli do wykonania 6 tys. m2 chodników i ścieżek rowerowych, w Zielonej Górze oraz na placu pod piecem nr 2 w Cementowni Górażdże. Natomiast pod koniec 2014 roku w Krakowie przy ul. Królowej Jadwigi oddano do użytku pierwszy w Polsce budynek (na zdjęciach) z oczyszczającą powietrze elewacją.

Fadada krakowskiego biurowca powstała z paneli elewacyjnych z betonu architektonicznego zbrojonego włóknem szklanym (Glass Reinforced Concrete – GRC) wyprodukowanych przez firmę KRK2. Metoda GRC gwarantuje wysoką wytrzymałość i trwałość wyrobów, charakterystyczną dla tradycyjnego betonu, ale jednocześnie pozwala na obniżenie grubości ścianek do 8–15 mm. Pozwala to uzyskanie dowolnych kształtów, struktury i faktury powierzchni betonu w różnorodnej kolorystyce.

Żródło i zdjęcia: Górażdże Cement SA

05.03.2015 r.