logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Tak prognozuje firma Coface na podstawie analizy statystyki niewypłacalności przedsiębiorstw z ostatnich lat oraz m.in. planowanych i prowadzonych inwestycji.

Branża budowlana, którą w latach 2010-2012 charakteryzował wysoki poziom upadłości przedsiębiorstw, obecnie należy do sektorów wykazujących największą poprawę pod względem liczby niewypłacalnych firm – czytamy w komunikacie prasowym Coface.

Według tej firmy, od 2010 roku liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw budowlanych zaczęła szybko rosnąć – najpierw o 20%, następnie o 46% w 2011 r. aż do poziomu 52% w 2012 roku. Ale już w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku odnotowano o 26% mniejszą liczbę upadających przedsiębiorstw. A jednym z powodów tego pozytywnego trendu były korzystne warunki meteorologiczne (stosunkowo ciepła zima) na przełomie lat 2013 i 2014, które pozwoliły na prowadzenie robót budowlanych. 

Wśród innych czynników sprzyjających poprawie sytuacji w branży budowlanej Coface wymienia m.in. historycznie niski poziom stóp procentowych i rosnący popyt na mieszkania, co korzystnie wpłynęło na stabilność rynku budownictwa mieszkaniowego i tym samym działających na nim przedsiębiorstw. Na ożywienie tego rynku korzystnie wpłynął także program rządowego wsparcia dla ludzi młodych dokonujących zakupu mieszkań z wykorzystaniem kredytów hipotecznych.

Budownictwo mieszkaniowe stanowi jednak niewielką część całego sektora budowlanego. Decydujący wpływ na zmniejszenie ryzyka upadłości przedsiębiorstw w tej branży będzie miał dalszy rozwój infrastruktury dzięki funduszom, które napłyną do Polski z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Poprawa sytuacji w branży budowlanej, a tym samym dalsze obniżenie ryzyka upadłości firm budowlanych, będzie widoczne już w 2015 roku, ale „ze względu na kwestie proceduralne, skutki zwiększonej aktywności inwestycyjnej będą odczuwane przez przedsiębiorstwa budowlane dopiero w 2016 roku” – prognozuje Coface.

„Branża budowlana wreszcie generuje lepsze perspektywy na przyszłość. Wyższa sprzedaż i dynamika produkcji budowlano-montażowej idą w parze z mniejszą liczbą przedsiębiorstw niewypłacalnych. Chociaż perspektywa dla sektora budowlanego jest stosunkowo dobra, należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele podmiotów nadal odczuwa negatywne skutki długotrwałego okresu osłabienia i problemów z płynnością. Przyjmują one z ulgą oznaki ożywienia, lecz sytuacja finansowa, w jakiej się znalazły, wymaga więcej czasu na poprawę” – podsumowuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Źródło: www.coface.pl

05.02.2015 r.