logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Na początku czerwca br. od była się inauguracja programu „Inteligentny start”. Jego celem jest wspieranie młodych Polaków - absolwentów lub studentów zagranicznych uczelni w rozwoju karier zawodowych w zagranicznych oddziałach polskich firm.

Inicjatywa ma również pomóc polskim przedsiębiorstwom, szczególnie małym i średnim, w zagranicznej ekspansji dzięki wykorzystaniu potencjału rodaków mieszkających za granicą oraz dofinansowaniu pierwszego okresu ich pracy.

Program realizuje Fundacja „Inteligentny start”, której założycielem jest Krzysztof Domarecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Selena FM S.A., a fundatorami firmy mające duże doświadczenie w promowaniu polskiej przedsiębiorczości za granicą: Fakro Sp. z o.o, KGHM Polska Miedź S.A.; Grupa Maspex Wadowice; Grupa Nowy Styl; PKO BP S.A.; Grupa Selena oraz Solaris Bus & Coach S.A.

Do współfinansowania programu „Inteligentny start” włączyło się również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Twórca programu ma nadzieję, że wsparcia finansowego będą udzielać również samorządy, gdyż „Inteligentny start” ułatwia im prowadzenie zorganizowanych działań promocyjnych w wielu miejscach na świecie. Ponadto, przystępując do programu, mogą aktywnie wspierać rozwój przedsiębiorstw mających siedziby w ich regionach, a jednocześnie wzmacniać swoją pozycję.

Główne metody działania programu polegają na:
● prowadzeniu portalu internetowego, na którym polscy przedsiębiorcy działający za granicą mogą umieszczać za darmo oferty pracy, a studenci i absolwenci swoje oczekiwania;
● udzielaniu przez Fundację „Inteligentny start” do finansowania do zatrudnienia przez firmy pracowników na nowych rynkach;
● umożliwieniu polskim studentom zagranicznych uczelni odbycia płatnego stażu lub praktyki, a absolwentom zdobycia zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach rozwijających działalność na rynkach zagranicznych.

Program jest skierowany do studentów i absolwentów do 35. roku życia mających polskie obywatelstwo. W przypadku studentów wymagane są studia poza granicami Polski przez minimum 6 miesięcy, natomiast w przypadku absolwentów wyższych uczelni zagranicznych – ukończenie uczelni nie dawniej niż 3 lata. Taka oferta ułatwi coraz większej liczbie Polaków studiujących za granicą zdobycie doświadczenia zawodowego oraz pierwszej pracy, a polskim firmom planującym zagraniczną ekspansję, znalezienie dobrze wykształconej kadry, znającej kulturę i język danego kraju, a także zapewni dofinansowanie nowych miejsc pracy czy stażu. Zwiększy się też integracja młodej Polonii zagranicznej z krajem. Program „Inteligentny start” dopiero ruszył, a już do współpracy z fundacją zgłosiło się kilkanaście organizacji i czasopism polonijnych z krajów europejskich i Azji.

Szczegóły na www.inteligentny-start.org

25.06.2014 r.