logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W jaki sposób kreować przestrzeń i budynki tak, aby z czasem kształtowały one nas samych? Na to pytanie odpowiedzi udzielą Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbędą się tradycyjnie w Poznaniu, w dniach 11 - 14 marca 2014 roku!

O tym jak istotnym elementem naszego otoczenia jest architektura niech świadczy choćby fakt, że największe i najważniejsze w Polsce targi budownictwa BUDMA zyskały rozszerzoną nazwę – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury. Nie jest to żadna nowość, ale chęć jeszcze wyraźniejszego podkreślenia architektury jako niezwykle ważnej części całego procesu budowlanego.

Materiał w architekturze
W ramach Forum Architektury kontynuowany będzie projekt Strada di Architettura, specjalnej ścieżki zwiedzania dla architektów i projektantów, służącej m.in. do pokazania bezpośredniego powiązania pomiędzy twórcami architektury, a producentami materiałów budowlanych. W połączeniu z licznymi debatami, konferencjami i spotkaniami z autorytetami architektury, Strada di Architettura to obowiązkowy punkt zwiedzania targów BUDMA dla każdego architekta.
Forum to także szansa na zdobycie cennych nagród i rozgłosu. Organizatorzy targów BUDMA 2014 wraz z Izbą Architektów RP przygotowują konkurs dla studentów architektury o wdzięcznie brzmiącym tytule „Mój ulubiony materiał w architekturze”. Przedmiotem konkursu będzie rysunek odręczny, który ma zaprezentować jak w realnym świecie lub krainie wyobraźni uczestnika tworzą architekturę zastosowane materiały. W czarno-białych projektach w formacie A2 będzie mógł pojawić się tylko jeden dodatkowy kolor. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi ostatniego dnia targów, tj. 14 marca 2014 r.

Bliżej gwiazd - goście specjalni BUDMY 2014
Tradycyjnie już, podczas targów będzie można spotkać się z gwiazdą światowej architektury. Tym razem przed szerokim audytorium, swoją wizję kształtów architektonicznych otaczającej nas rzeczywistości przedstawi fiński architekt, Prezes Fińskiego Stowarzyszenia Architektów, Przewodniczący Jury International Architecture Awards z 2009 - Rainer Mahlamäki. Znany z takich realizacji jak np. budynku Muzeum Lasu w fińskim rejonie Punkaharju, Biblioteki Miejskiej w Vaasa, ale przede wszystkim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Gościem BUDMY będzie również określający siebie mianem architekta działającego na skraju architektury, wzornictwa i sztuki, projektant Domu Kereta, jednego z najwęższych domów na świecie, Jakub Szczęsny.

W zdrowej przestrzeni, zdrowy duch
„Dobre miasta to takie, w których mieszkańcom żyje się dobrze. To zrównoważony rozwój, przyjazny transport publiczny, wysoka jakość przestrzeni publicznych” – powiedział Vincent Guallart, architekt miasta Barcelona. Powyższe hasła są jak mantra dla współczesnych badaczy rozwoju ośrodków miejskich, dziennikarzy, architektów, urbanistów. Rzeczywistość w wielu przypadkach odbiega jednak znacznie od idei miasta przyjaznego, gdzie architektura powstaje przede wszystkim z myślą o ludziach, o tym aby służyła jak najbardziej funkcjonalnie, wyznaczając w pewnym sensie jakość życia mieszkańców. W jaki sposób kreować przestrzeń i budynki tak, aby z czasem kształtowały one nas samych? Na to pytanie odpowiedzi będzie można szukać podczas targów BUDMA gdzie stworzona zostanie specjalna przestrzeń pt. „Uzdrawianie architektury” organizowana przez wydawnictwo RAM, wydawcę magazynu „Architektura&Biznes”. W ramach przestrzeni proponowana jest również debata, która ma na celu pobudzenie dyskusji na temat kondycji przestrzeni publicznej zurbanizowanych zespołów takich jak osiedla, małe i duże miasta z udziałem wybitnych specjalistów z dziedzin techniki i technologii służących realizacji współczesnej architektury i urbanistyki.
Jak pogodzić wymogi współczesnej technologii organizacji pracy czy ekonomi z wymaganiami humanitarnymi, przyjaznymi człowiekowi, warunkom pracy? Tak sformułowane pytanie zostanie postawione uczestnikom konkursu „Uzdrawianie Architektury – open space w obiektach publicznych i usługowych”. Przed nimi zatem wymagający temat, który powinien być rozpatrywany w kontekście obiektów takich jak np. galerie handlowe, banki czy biurowce, które często nie zapewniają zdrowych warunków do pracy ludzi i wpływającymi negatywnie na psychiczną sferę pracowników.

BUDMA żywiołów
Żywy ogień na targach i woda zaklęta w ceramice to kolejne propozycje dla architektów i projektantów wnętrz, które będzie można zobaczyć podczas marcowej BUDMY. Poznań to jedyne miejsce na polskiej mapie wydarzeń targowych gdzie podziwiać można ekspozycje płonące żywym ogniem, za sprawą Międzynarodowych Targów Kominkowych KOMINKI 2014. Po raz pierwszy podczas targów BUDMA jeden z pawilonów będzie przykuwał uwagę i nęcił przyjemnym ciepłem i blaskiem płomieni mając na celu zaproponowanie idei wykorzystania kominków w budynkach już na etapie projektowania. Podobny cel przyświecać będzie równie atrakcyjnemu i dającemu praktycznie nieograniczone możliwości designerskie Salonowi Łazienek i Wellness AQUA-SAN 2014. Tematyka Salonu przedstawi m.in. ceramikę sanitarną, armaturę, płytki ceramiczne, kabiny prysznicowe, sauny, wellness oraz akcesoria łazienkowe. Jak zapowiadają firmy biorące udział w Salonie, będzie to wydarzenie, które na długo zostanie w pamięci każdego, który odwiedzi tę część ekspozycji targów BUDMA 2014.

Wizja szkła
Coraz szersze spektrum możliwości wykorzystania surowca, który dzięki swojej nieprzeciętnej uniwersalności, daje wręcz nieograniczone możliwości zastosowania - tak pokrótce można scharakteryzować Targi Branży Szklarskiej GLASS. W nowoczesnych wnętrzach szkło stanowi istotny element aranżacji i wyposażenia. Samoczyszczące się fasady, ograniczenie zużycia energii, ochrona przed włamaniem, czy po prostu zredukowanie hałasu to tylko kilka przykładów – dzisiejsze technologie produkcji i obróbki szkła pozwalają na wiele. O tym jak zostanie wykorzystane decyduje w obecnych czasach już tylko wyobraźnia projektanta czy też architekta, a najnowsze propozycje branży szklarskiej, skierowane między innymi właśnie do nich, będzie można zobaczyć w ramach bloku targów BUDMA.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA

INSPIRACJE * BUDOWA * REMONT

Poznań, 11-14 marca 2014 r.

www.budma.pl

20.01.2014 r.