logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W pierwszych III kwartałach 2013 r. poprawiła się kondycji całej branży okien i drzwi. Potwierdzają to zarówno dane GUS, jak i Centrum Analiz Branżowych - agencji badającej rynek stoalrki otworowej. Poprawę sytuacji w stolarce odnotowano nie tylko w Polsce, lecz w większości krajów UE. Świadczy o tym wzmożona wymiana handlowa pomiędzy członkami UE oraz z krajami spoza Wspólnoty.

W ciągu dziewięciu początkowych miesięcy 2013 r. łączna wartość eksportu 28 krajów należących do UE wyniosła 4,75 mld euro i była o 6 procent większa niż analogicznym okresie 2012 r. Bardzo wysoki wzrost eksportu odnotowano w segmentach okien drewnianych (o 29 procent) oraz ślusarki stalowej (o 18 procent), a mniejszy w przypadku okien i drzwi aluminiowych (o 4,5 procent). Eksport drzwi z drewna pozostał na tym samym poziomie, co ubiegłym roku, a jedynie eksporterzy stolarki PVC odnotowali aż 11-procentowy spadek sprzedaży zagranicznej.

Na tle całej Europy eksport okien i drzwi z Niemiec oraz z Polski – dwóch zdecydowanie największych eksporterów stolarki w UE – wypada także pozytywnie. Swój udział w tych wzrostach mają również mniejsze polskie przedsiębiorstwa, które coraz częściej eksportują swoje wyroby wraz z usługą ich montażu na miejscu budowy poza granicami naszego kraju.

Dynamika eksportu okien i drzwi UE, Niemiec oraz Polski po trzech kwartałach 2013 r. (w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r.)

Od stycznia do września 2013 r. polskie firmy wyeksportowały okna i drzwi o łącznej wartości 875 mln euro, czyli o 10 procent więcej niż w ciągu dziewięciu początkowych miesięcy 2012 r. Do wzrostu eksportu w największym stopniu przyczynili się eksporterzy okien drewnianych (wzrost o 30 procent), stolarki aluminiowej (o 21 procent) oraz stalowej (o 10 procent). Z kolei w segmentach drzwi z drewna oraz stolarki PVC wartość eksportu była na poziomie zbliżonym do sprzedaży w analogicznym okresie 2012 r.

Źródło: Centrum Analiz Branżowych

10.01.2013 r.