logo
ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

Jeden z nich dotyczy modernizacji linii obwodowej w Warszawie, a drugi trasy kolejowej Wrocław – Poznań na odcinku Rawicz – Leszno. Szacowana wartość tych inwestycji to łącznie ok. 2,845 mld zł.

Zmodernizowana linia obwodowa w Warszawie ma zintegrować kolej z komunikacją miejską, a także skrócić czas podróżowania i zapewnić pasażerom komfort. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Prace na linii obwodowej w Warszawie (odcinek Warszawa Gołąbki – Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska)”.
W ramach tej inwestycji, która pochłonie 2 mld zł, mają zostać przebudowane trzy przystanki. Warszawa Kasprzaka i Warszawa Zachodnia (peron 8) zyskają nowe wiaty, ławki, oświetlenie, monitoring, a w przejściach między peronami i przystankami komunikacji miejskiej zostaną zainstalowane nowoczesne windy. Natomiast przystanek Warszawa Koło zamieni się w duże centrum przesiadkowe, łączące kolej z komunikacją miejską, w tym z drugą linią metra. W planach jest także budowa dwóch przystanków dla pociągów Kolei Mazowieckich i SKM: Warszawa Obozowa i Warszawa Powązkowska oraz przebudowa siedmiu wiaduktów kolejowych i budowa trzech nowych kładek. Rozpoczęcie prac zaplanowano na koniec 2016 roku, a ich zakończenie ma nastąpić w 2018 roku.

Drugi przetarg ogłoszony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dotyczy odcinka Rawicz – Leszno na trasie kolejowej Wrocław – Poznań. Jest to kolejne i ostatnie postępowanie przetargowe na modernizację tej linii. Przedmiotem przetargu jest modernizacja 35 km torów i siei trakcyjnej, wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowa stacji Rawicz i Bojanowo, zbudowanie lub odnowienie pięciu wiaduktów, a także zbudowanie dwóch nowych przystanków: Kaczkowo i Rydzyn. Na zrealizowanie tej inwestycji zaplanowano prawie 845 mln zł przy wykorzystaniu funduszy z unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę”.  

Źródło: plk-sa.pl

04.11.2015 r.