logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

25 lipca br. posłowie przyjęli kilka nowych rozwiązań prawnych, dotyczących m.in. charakterystyki energetycznej budynków, zamówień publicznych, podatku od towarów i usług oraz specjalnego podatku węglowodorowego, a także przyjął ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Teraz wszystkie te projekty ustaw zostaną przesłane do senatu.

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków
Nowe przepisy dostosowują polskie ustawodawstwo do unijnych norm dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji w budynkach. Zgodnie bowiem z postanowieniami dyrektywy 2010/31/UE, od początku 2021 roku wszystkie nowe budynki w krajach członkowskich UE będą musiały spełniać wyśrubowane wymagania zużycia energii. Wcześniej, bo od 2018 roku takie standardy będą musiały spełniać budynki publiczne. Świadectwo energetyczne zaś będzie wymaganym dokumentem przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości, a jego ważność zaplanowano na 10 lat. Ustawa szczegółowo określa, jakie budynki będą musiały mieć świadectwa energetyczne i które będą zwolnione z jego posiadania, a także precyzuje, na których budynkach mają być umieszczane w widocznym miejscu kopie tych świadectw. Ponadto, ustawa określa katalog osób, które będą mogły sporządzać świadectwa energetyczne, i włącza do tego grona inżynierów i osoby z uprawnieniami budowlanymi.

Prawo zamówień publicznych
Posłowie znowelizowali także Prawo zamówień publicznych, a jedna z podstawowych zmian zakłada, że cena przestanie być wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów. Zgodnie bowiem z przyjętym rozwiązaniem, ustalenie ceny jako wyłącznego kryterium wyboru wykonawcy będzie wymagało dodatkowego uzasadnienia. Ponadto, nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych ma m.in. uprościć tryb zamówień dotyczący tzw. usług nie priorytetowych wycenionych poniżej unijnych progów oraz zwiększyć jawność zamówień publicznych. Zmieniona ustawa wprowadzi także instytucję solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za szkodę zamawiającego. Kolejna zmiana dotyczy obowiązku zatrudniania przez wykonawców lub podwykonawców osób pracujących przy realizacji zamówienia (pracach budowlanych lub usługach) na podstawie umowy o pracę, a kosztorysy sporządzane przez pracodawców mają uwzględniać wycenę pracy co najmniej na poziomie płacy minimalnej. Ustawa zobowiąże także prezesa urzędu Zamówień Publicznych do publikowania wykazów praktyk i tworzenia wzorców dokumentów przydatnych zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców.  

Ustawa o podatku od towarów i usług
Nowelizacja tej ustawy uprości rozliczanie podatku VAT płaconego od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach UE. Zgodnie z nią, VAT od tych usług będzie mógł być opłacany w kraju, w którym konsument korzysta z usługi. Znowelizowana ustawa zakłada także wprowadzenie nowej procedury rozliczania VAT, tzw. systemu MOSS (mini one stop shop – mały punkt kompleksowej obsługi). Korzystający z niej podatnik będzie mógł zarejestrować się w MOSS w państwie członkowskim UE i złożyć w nim drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT oraz wpłacić należną kwotę VAT. Administracje zaś tych punktów będą przekazywać kwotę VAT do właściwych państw członkowskich konsumpcji, czyli tam, gdzie są odbiorcy tych usług.

Ustawa wprowadzająca podatek węglowodorowy
Uchwalenie tej ustawy ma zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w wydobycie węglowodorów – gazu ziemnego, w tym gazu łupkowego, i ropy naftowej. Jej celem jest także ustawowe zapewnienie podziału zysków z wydobycia tych kopalin między państwem a przedsiębiorcami. Posłowie zdecydowali również o wysokości tego podatku. W przypadku gazu ziemnego ze złoża konwencjonalnego ma on wynieść 3% wartości wydobytego surowca, a gazu z łupków – 1,5%. Ustawa przewiduje również wprowadzenie specjalnego podatku węglowodorowego w wysokości od 0 do 25%, w zależności od relacji przychodów do wydatków, co oznacza, że od odwiertów o bardzo niskiej wydajności podatek ten nie będzie pobierany. Zaakceptowane przez sejm nowe podatki mają być pobierane od 2020 roku.

Ustawa o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej
Zgodnie z przyjętą przez sejm uchwałą, Agencja ta ma realizować zadania państwa w zakresie badań przestrzeni kosmicznej i wpierać badania naukowe oraz rozwój technologii kosmicznych i satelitarnych, a także ich wykorzystanie w przemyśle i obronności państwa. Polska Agencja Kosmiczna (w skrócie POLSA, od ang. Polish Space Agency) ma też m.in. koordynować polską politykę kosmiczną realizowaną w ramach programów krajowych, unijnych i międzynarodowych, promować osiągnięcia polskiej nauki w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej oraz dokonania polskiego przemysłu kosmicznego. Do jej zadań będzie należało też udzielanie pomocy środowiskom naukowym i przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu finansowania i zamówień oraz wdrażaniu technologii kosmicznych.

Źródło: sejm.gov.pl

28.07.2014 r.