logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Nowelizacja ustawy m.in. uprościła procedury udzielania zamówień publicznych o małych wartościach oraz wprowadziła korzystne zmiany dla środowisk naukowo-badawczych oraz artystycznych.

16 kwietnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, podwyższająca z 14 do 30 tys. euro próg wartości zamówień i konkursów, od którego należy obowiązkowo stosować procedury przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych.

Nowelizacja wprowadza też korzystne rozwiązania dla środowisk naukowo-badawczych oraz twórczych i artystycznych. Bez przeprowadzania uciążliwych przetargów instytucje naukowe (jak np. PAN) będą mogły zamawiać dostawy wyrobów i usług na kwotę do 134 tys. euro. Natomiast w przypadku m.in. uczelni publicznych i państwowych instytucji kultury kwota ta wynosi 207 tys. euro.

Specjalnie dla naukowców z ustawy wyłączone zostały dostawy usług służących wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, np. kupno aparatury badawczej i odczynników. Warunkiem jest, że nie mogą one służyć prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej (dla zysku) czy też pokryciu kosztów badań lub rozwoju. Procedury udzielania zamówienia z wolnej ręki uczelnie mogą określić samodzielnie, oczywiście z poszanowaniem ogólno-unijnych zasad przejrzystości.

Ustawa wprowadza także możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z nieprzyznaniem środków (grantów) na sfinansowanie danego zamówienia z dziedziny badań i rozwoju. Zyskają ponadto biblioteki uczelniane, które łatwiej będą mogły kupować materiały biblioteczne.

Nowelizacja jest odpowiedzią na postulaty środowisk naukowo-badawczych i ma na celu zwiększenie poziomu innowacyjności polskiej nauki oraz gospodarki.

Nowelizacja weszła w życie 16 kwietnia 2014 r.

Żródło: sejm.gov.pl

23.04.2014 r.