logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Inwestycje, w których wykorzystywano BIM, można policzyć na palcach jednej ręki. Warto jednak wspomnieć jedną z nich – Malta House w Poznaniu, budynek biurowy klasy A, którego realizacja poprzedzona była przygotowaniem pełnego modelu BIM. Co więcej, Skanska Property jako inwestor już podjęła decyzję, że wszystkie swoje inwestycje w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej będzie przygotowywała z wykorzystaniem tej technologii, dlatego też w dalszej części artykułu skupimy się na tym, czego oczekujemy w 2014 r.

 Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej od 2010 r. wykładany jest przedmiot dotyczący stosowania technologii BIM, a na Wydziale Inżynierii Lądowej tematyka ta zaczęła być prezentowana na dziennych studiach magisterskich od października 2013 r. Natomiast w 2014 r. przedmiot ten zostanie uruchomiony również na studiach zaocznych. Są też plany na wydziale, aby udostępniać wiedzę dotyczącą technologii BIM na studiach podyplomowych. W obszarze organizacji reprezentujących środowiska budowlane 2014 r. może być również przełomowy. Pierwszą organizacją, która widzi duże szanse wykorzystania technologii BIM w całym procesie inwestycyjnym, jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa [PZITB]. Interesująca jest próba stworzenia platformy pomiędzy środowiskiem a ustawodawcą w aspekcie możliwości wykorzystania BIM w procesie zamówień publicznych, bądź zmian w obszarze wydawanych decyzji administracyjnych. Do tej inicjatywy przyłączył się również Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Polski Związek Pracodawców Budownictwa [PZPB]. Planowana jest konferencja skierowana do wykonawców robót budowlanych, dostawców materiałów i technologii, przede wszystkimdo reprezentantów inwestorów publicznych. Najbardziej pozytywnym sygnałem jest zainteresowanie technologią BIM Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jest to pierwsza instytucja rządowa, widząca zalety jej stosowania.

Niestety konferencje, sympozja, wiedza akademicka, to zbyt mały kroczek, aby mówić o efektach wdrożenia technologii i zmianach polskiej rzeczywistości budowlanej. Ci, którzy usłyszeli bądź przeczytali o BIM, najczęściej nie zdają sobie sprawy, że wdrożenie tej technologii w firmie, to nie tylko oprogramowanie czy nowsze komputery, ale przede wszystkim przebudowanie mentalności, zasad organizacyjnych oraz otwarcie się na innych uczestników procesu inwestycyjnego. Pełne wdrożenie BIM w średniej firmie projektowej czy wykonawczej to okres dwu, trzech lat, dlatego też warto zacząć jak najwcześniej.

mgr inż. Piotr Miecznikowski
www.tcipm.pl

W artykule podsumujemy efekty wdrażania technologii BIM w Polsce w 2013 r. oraz spróbujemy opisać, czego oczekujemy w 2014 r. Ta oryginalna i wciąż bardzo pionierska technologia jest prezentowana na łamach miesięcznika „Materiały Budowlane” od kwietnia 2013 r.

Swoimi przemyśleniami na ten temat dzielą się:

- mgr inż. Maciej Dejer – Prezes Zarządu www.BIMKlaster.org.pl
- dr inż. Tomasz Olszewski, Construsoft Sp. z o.o.
- dr inż. Andrzej Tomana – Wiceprezes Datacomp Sp. z o.o.
- Witold Szymanik – Szef firmy WSC Sp. z o.o., dystrybutora programu ArchiCAD w Polsce

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>