logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Rozwój modelowania w budownictwie
Wykorzystywanie narzędzi informatycznych w projektowaniu procesów budowlanych zwiększało się wraz z rozwojem teleinformatyki. Przełom w zakresie modelowania w budownictwie nastąpił na początku lat osiemdziesiątych XX w. wraz z odejściem od tradycyjnego projektowania na papierze na korzyść projektowania wspomaganego komputerowo (CAD – Computer Aided Design). Był to duży postęp umożliwiający wykonywanie modelu 2D w skali 1: 1 z możliwością wydruków w dowolnym formacie. Rysunki stały się bardziej dokładne i czytelne, a także sam proces wprowadzania zmian stał się szybszy. Wraz z upływem czasu, do modeli 2D zaczęto wprowadzać dodatkowe informacje dotyczące projektowanych obiektów. Rozwój teleinformatyki, z co z tym idzie większa dostępność grafiki 3D, spowodował, że zaczęto ją wykorzystywać również w budownictwie, głównie do wykonywania wizualizacji inwestycji lub detali. Należy jednak zaznaczyć, że nie istniało bezpośrednie powiązanie między rysunkami 2D i 3D. W związku z tym każda zmiana w bazowej dokumentacji płaskiej niosła za sobą potrzebę zmiany dokumentacji trójwymiarowej. Kolejnym krokiem było tworzenie modelu 2D z możliwością automatycznego generowania wizualizacji 3D oraz różnego rodzaju zestawień (aktualnych na moment wytworzenia). Dane modyfikowane w dokumentacji 2D po wygenerowaniu wizualizacji 3D nie były automatycznie uwzględniane w wizualizacji i zestawieniach. Nadal nie było możliwości drogi w „drugą stronę”, tzn. zmiany w wygenerowanych rysunkach 3D i zestawieniach nie przenosiły się automatycznie do modeli bazowych 2D. W dalszej kolejności pojawiła się koncepcja modelowania, umożliwiająca stworzenie jednego spójnego systemu, który gromadziłby wszystkie informacje na jednej platformie i automatycznie pozwoliłby uwzględniać zmiany w całej dokumentacji.

Charakterystyka BIM
BIM to skrót z języka angielskiego, oznaczający Building Information Modeling. W Polsce określenie to funkcjonuje w postaci nieprzetłumaczonej, natomiast zgodnie z tłumaczeniem oznacza Modelowanie Informacji o Budynkach, co nie wydaje się być właściwe, zważywszy na fakt, że ogranicza BIM tylko do budynków. BIM może dotyczyć wszystkich obiektów budowlanych: budynków, budowli, a nawet obiektów małej architektury i dlatego bardziej trafne byłoby określenie Modelowanie Informacji o Budowaniu.

Koncepcja BIM zakłada stworzenie wirtualnego obiektu budowlanego, dzięki czemu przed przystąpieniem do realizacji istnieje możliwość wykonania dokładnej analizy umożliwiającej wykrycie i rozwiązanie pojawiających się problemów oraz pracę w „chmurze”, czyli zdalny dostęp do modelu przez internet. Dzięki temu nie ma konieczności przesyłania dokumentacji pocztą elektroniczną – model jest aktualizowany na bieżąco przez poszczególnych uczestników. Dostęp do bazy danych jest regulowany przez nadanie odpowiednich uprawnień do zdalnego wglądu i edycji. W programach wykorzystujących BIM są narzędzia usprawniające komunikację, np. miejsce kolizji różnych instalacji jest sygnalizowane przez program, a informacja ta jest przesyłana wraz ze zbliżeniem na miejsce kolizji do odpowiednich projektantów.

mgr inż. Andrzej Foremny
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>