logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zaawansowana współpraca międzybranżowa

Liderem w tej dziedzinie jest firma Graphisoft oraz produkowany przez nią program ArchiCAD, który od wielu lat wspiera uniwersalny standard wymiany danych BIM – IFC (Industry Foundation Classes), przyjęty przez większość liczących się na rynku firm informatycznych tworzących oprogramowanie dla budownictwa. Kolejne implementacje tego standardu w programie ArchiCAD 17 znakomicie usprawniają współpracę architektów z projektantami poszczególnych branż. Ponadto zastosowanie nowoczesnej technologii pracy grupowej Teamwork 2.0 umożliwia jednoczesną pracę zespołu projektantów nad wspólnym projektem. Teamwork 2.0 polega na zastosowaniu serwera plików BIMServer umożliwiającego udostępnianie modelu BIM oraz zarządzanie uprawnieniami poszczególnych użytkowników. Technologia ta umożliwia dostęp do projektu na poziomie pojedynczych elementów modelu, dlatego też liczba danych przesyłanych pomiędzy serwerem a użytkownikiem jest tak niewielka, że może być zrealizowana za pośrednictwem sieci Internet pomiędzy oddalonymi od siebie siedzibami firmy.

Portal BIMComponents

Szybki rozwój i upowszechnienie technologii BIM wymusza na producentach wyrobów budowlanych i elementów wyposażenia udostępnienie oferty w postaci komponentów BIM. Jeśli tego nie zrobią, to już niedługo mogą mieć problemy ze sprzedażą swoich produktów. Przygotowanie wirtualnych odpowiedników realnych materiałów i wyrobów dla budownictwa to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź technologii BIM. ArchiCAD udostępnia też użytkownikom rewolucyjną technologię dostępu do elementów przechowywanych w internetowej „chmurze”. W pełni zintegrowany z programem specjalny portal BIMComponents.com umożliwia tworzenie, wyszukiwanie, przesyłanie i pobieranie komponentów BIM. Obok dostępu do tradycyjnych bibliotek elementów budowlanych, stanowi on wygodną i stale aktualizowaną bazę będącą wirtualnym odpowiednikiem tradycyjnego rynku.

Zrównoważone projektowanie

Projektowanie budynków w zgodzie z wymaganiami zrównoważonego rozwoju, to nie tylko obowiązek sprostania obowiązującym przepisom i dążenie do obniżenia kosztów eksploatacji, ale też wyraz troski o wspólne dobro, jakim jest środowisko. Graphisoft już od pewnego czasu oferuje program EcoDesigner współpracujący z ArchiCADem, służący ocenie efektywności energetycznej inwestycji począwszy od wstępnych faz projektowania. Od wersji 16 programu ArchiCAD idzie o krok dalej, oferując wykonywanie dynamicznych analiz oceny energetycznej projektowanych budynków. Audyt energetyczny może być prowadzony na bieżąco, w miarę postępów projektowania.

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>