logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Założenia do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych Rada Ministrów przyjęła 24 lutego br. Nowe regulacje mają obniżyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i podnieść poziom konkurencyjności polskiej gospodarki.

Jednym z najważniejszych celów projektowanej nowelizacji ustawy jest stworzenie taniego i sprawnie działającego systemu wymiany informacji o wiarygodności płatniczej podmiotów gospodarczych. Nowe przepisy mają uzupełnić obecnie obowiązujące rozwiązania, m.in. w zakresie wymiany/przekazywania danych gospodarczych między biurami informacji gospodarczej.

„Konieczność zmiany przepisów wynika z 4-letniej praktyki funkcjonowania biur informacji gospodarczej. Wprowadzenie możliwości wymiany informacji między biurami będzie służyć zmniejszeniu ryzyka kredytowania kontrahenta, który może mieć potencjalne trudności z wypłacalnością” – czytamy w komunikacie CIR.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy przewidują m.in. zmianę przepisów dotyczących:
• wzajemnej wymiany informacji przez biura informacji gospodarczej,
• jednolitego wniosku o udostępnienie informacji,
• udostępniania informacji o niektórych zobowiązaniach publiczno-prawnych,
• przekazywania biurom informacji o bezskutecznych egzekucjach komorniczych wobec przedsiębiorców.

Ponadto, projekt zawiera rozwiązania wzmacniające ochronę dłużnika, a zwłaszcza konsumenta, w tym przed niesłusznym wpisem do rejestru. Wprowadza bowiem m.in. postępowanie reklamacyjnego przed wpisem do rejestru.
W projekcie zaproponowano również konstruowanie przez biura informacji gospodarczej modeli predykcyjnych dotyczących przedsiębiorców. Opracowanie takiego modelu będzie mogła zlecić zarówno osoba zgłaszająca informacje, jak i dłużnik.
Biura informacji gospodarczej mają także wysyłać wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze dokonania wpisu do rejestru oraz wysyłać/wydawać dokumenty poświadczające sytuację przedsiębiorców na podstawie danych zawartych w bazach tych biur.

Źródło: www.premier.gov.pl 

27.02.2015 r.