logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Program „Polityka Nowej Szansy” to pierwszy dokument, który kompleksowo ujmuje problemy związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej oraz wskazuje sposoby reagowania na zagrożenie upadłością.

Najważniejsze założenia tego dokumentu, zaakceptowanego przez Radę Ministrów 22 lipca br., to przeciwdziałanie upadłości przedsiębiorstw oraz pomoc tym przedsiębiorcom, którzy po upadku firmy ponownie rozpoczynają działalność gospodarczą. A przewidziane w nim rozwiązania adresowane są do małych i średnich firm, napotykających trudności na różnych etapach prowadzenia biznesu.

Program „Polityka Nowej Szansy” wyznacza następujące kierunki działań państwa:
• zapobieganie sytuacjom kryzysowym przedsiębiorstw (system wczesnego ostrzegania);
• ograniczanie ryzyka przedwczesnej likwidacji przedsiębiorstw (pozasądowe i sądowe formy naprawy i restrukturyzacji);
• sprawne przeprowadzenie likwidacji przedsiębiorstw (sądowe formy restrukturyzacji i likwidacji);
• wsparcie dla ponownego podejmowania działalności gospodarczej.

Realizacja tak zakreślonego programu wymaga wielu działań prewencyjnych oraz zmian prawnych, m.in. z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego. Prawo bowiem w przypadku wystąpienia oznak sytuacji kryzysowej w przedsiębiorstwie powinno preferować procedury naprawcze i upadłość układową przed ostatecznym rozwiązaniem, jakim jest upadłość likwidacyjna.

Istotnym elementem programu „Polityka Nowej Szansy” mają być szkolenia, na których przedsiębiorcom będzie przekazywana wiedza o zarządzaniu firmą, w tym również zarządzaniu kryzysowym, rozpoznawaniu sygnałów o zbliżającym się kryzysie, a także o istniejących formach pomocy i restrukturyzacji w obliczu problemów finansowych przedsiębiorstwa. W planach są także działania doradcze oraz wsparcie psychologiczne dla przedsiębiorców zagrożonych upadłością. 

Źródło: premier.gov.pl

23.07.2014 r.