logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Rada Ministrów przyjęła 13 maja br. projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.

Celem zaproponowanych zmian w tych ustawach jest poprawienie skuteczności i przejrzystości przepisów dotyczących wyrobów budowlanych i jednocześnie zmniejszenie ich uciążliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy wprowadza nowe zasady znakowania wyrobów budowlanych znakiem budowlanym. „Dotychczasową ocenę zgodności wyrobów znakowanych znakiem budowlanym zastąpi deklarowanie przez producenta (poprzez sporządzenie krajowej deklaracji właściwości użytkowych) właściwości użytkowych wyrobu budowlanego na podstawie Polskiej Normy lub krajowej oceny technicznej” – czytamy w komunikacie CIR.

Bez zmian jednak pozostanie uproszczona procedura znakowania znakiem budowlanym tzw. regionalnych wyrobów budowlanych wyrobów, wytwarzanych tradycyjnie. Natomiast sposób deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz krajowe systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, a także grupy wyrobów budowlanych objętych obowiązkiem sporządzania krajowej deklaracji właściwości użytkowych, wzór i treść tej deklaracji oraz sposób dostarczenia jej odbiorcy określi w przepisach wykonawczych minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Z projektu wynika ponadto, że wyroby ze znakiem "B" będą wprowadzane na polski rynek na tych samych zasadach, co materiały ze znakiem "CE". Obecnie materiały z oznaczeniem "CE" są wprowadzane na rynek UE na podstawie tych samych norm technicznych, natomiast wyroby "B" nie są objęte normami europejskimi. Producenci będą zobowiązani ponadto do przechowywania przez 10 lat dokumentacji danego wyrobu budowlanego, m.in. ocenę techniczną czy certyfikaty.

Zgodnie z przyjętym projektem ustawy, zmianie ulegnie również sposób działania organów nadzoru budowlanego. Rozszerzono bowiem obowiązki i uprawnienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB) dotyczące nadzoru i koordynacji działań wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego. Ponadto, GINB będzie miał uprawnienia do prowadzenia postępowań administracyjnych w pierwszej instancji, a organy nadzoru budowlanego do pobierania próbek do badań wyrobów budowlanych składowanych na terenie budów, prowadzonych z wykorzystaniem środków publicznych.

Kolejna zmiana dotyczy obowiązku informowania o przeprowadzonych kontrolach wyrobów budowlanych. Obecnie GUNB nie musi tego robić. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort infrastruktury i rozwoju Urząd będzie zobowiązany publikować wyniki niezależnie od tego, czy będą one pozytywne czy negatywne. Firmy, które produkują dobrej jakości wyroby budowlane, będą miały darmową reklamę, a te, które oszukują - będą znane klientom. Zgodnie z regulacją Urząd będzie badał te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości. Wyniki kontroli mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zmienić ma się także system sankcji karnych za naruszenia przepisów ustawy. W projekcie określono m.in. „czyny stanowiące niezgodności formalne, do których stosowane będą przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (obecnie do czynów tych stosowany jest Kodeks karny)”.

Źródło: CIR

14.05.2014 r.