logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy ponad 340 mln zł na realizację programu „Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki”. Program ruszył 10 marca br., a wnioski można składać do 24 marca 2014 roku.

Celem tego programu jest wspieranie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, zwiększenia efektywności energetycznej, ograniczenia szkodliwych emisji do atmosfery, energetycznego wykorzystania przemysłowych odpadów (w tym osadów ściekowych) oraz wykonania audytu energetycznego/elektroenergetycznego w przedsiębiorstwach. „Realizacja programu przyniesie nie tylko wymierne efekty dla środowiska, ale także korzyści finansowe dla przedsiębiorców” – mówi Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska.

Program podzielono na trzy części. W ramach pierwszej przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotacje do 70% kosztów kwalifikowanych na audyty energetyczne. Dofinansowanie obejmuje: audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii cieplnej, energii elektrycznej i chłodu oraz audyty energetyczne zewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków.

W ramach drugiej części programu – „Zwiększenie efektywności energetycznej” – dofinansowanie mogą otrzymać inwestycje, prowadzące do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej. Na wsparcie mogą tu liczyć firmy podejmujące przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej i gazu, modernizujące procesy przemysłowe oraz wdrażające systemy zarządzania energią i jej jakością. Warunkiem jest jednak wcześniejsze przeprowadzenie audytu energetycznego lub elektroenergetycznego.

Natomiast na wsparcie w ramach trzeciej części programu, pod nazwą E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu, mogą liczyć m.in. projekty związane z wytwarzaniem energii i paliwa z przemysłowych odpadów i osadów ściekowych, zmniejszeniem zużycia surowców pierwotnych oraz ograniczeniem szkodliwych emisji do atmosfery. Jego realizacja planowana jest jedynie w 2014 roku (chodzi o nabór wniosków i zawarcie umów dofinansowania, natomiast projekty mogą być realizowane do końca 2017 r.).

Beneficjentami programu „Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki” mogą zostać przedsiębiorcy zużywający sumarycznie (energia elektryczna, cieplna) powyżej 20 GWh energii w roku i podejmujący działania oszczędzające energię. Przy czym limit ten nie obowiązuje w trzeciej części programu – E-KUMULATOR.

Więcej informacji na: www.nfosigw.gov.pl

Źródło: MŚ