logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W dniach 10-11 kwietnia w Serocku odbyła się konferencja nt. technologii BIM zorganizowana przez Konfotekę pod patronatem Polskiej Izby Projektowania, która już od 2011 roku próbuje zainteresować instytucje rządowe zaletami i korzyściami stosowania technologii BIM w inwestycjach publicznych.

„Projektowanie Przyszłości – Proces Inwestycyjny XXI wieku” była pierwszą w Polsce dwudniową konferencją poświęconą tylko i wyłącznie technologii BIM. Zamierzenie organizatorów się spełniło, faktycznie był to czas na spotkanie i wymianę doświadczeń pomiedzy wielu uczestnikami procesu inwestycyjnego. Byli uznani specjaliści pracujący z tą technologią od lat, byli goście zagraniczni ukazujący doświadczenia innych krajów, byli polscy projektanci pracujący na zagranicznych projektach, pokazujący jak nam daleko do rozwiązań krajów skandynawskich, które są postrzegane jako lider światowy. Niestety mimo wielu zaproszeń nie mogliśmy zobaczyć reprezentantów Inwestora Publicznego, a to przecież główny beneficjent który najwięcej może skorzystać z „Dobrego Projektu” i to tylko przy jego świadomym uczestnictwie w procesie my jako projektanci, wykonawcy mamy szansę na wykonanie „Dobrego Projektu”.

Najciekawszym wystąpieniem, nawiązującym do możliwości i korzyści stosowania technologii BIM w inwestycjach publicznych była prezentacja Członka Zarządu EFCA [European Federation of Engineering Consultancy Assosiations] pana Pawła Zejera pt. „Wybór projektanta na podstawie jakości”. Tezą prelekcji był brak świadomości u Inwestora o znaczeniu i wpływie jakości projektu na późniejszy proces realizacji i eksploatacji inwestycji. Warto zaznaczyć, że to min dzieki współpracy przedstawicieli EFCA przy pracach nad nową europejską dyrektywą zamówieniową, pojawiły się zapisy o możliwości stosowania, jako kryterium, ceny ekonomicznie uzasadnionej. Została, jako uzupełnienie przedstawiona koncepcja zarządzania w oparciu o Metodę Najlepszej Wartości [Best Value Aproach], która w świecie projektowania została zdefiniowana jako Projektowanie Oparte na Wartości [Target Value Design] o której to koncepcji pisaliśmy w numerze majowym z 2013 roku.

Z najciekawszych prezentacji technicznych wymieniłbym prelekcję pana Mateusza Nettmann’a – Functional Manager URS pt: „Implementacja procesu BIM na przykładzie projektu obwodnicy Sztockholmu”. Prowadzący opisał proces projektowy w którym firma URS wykorzystała w maksymalnym dzisiaj możliwym zakresie, technologię BIM, przy projektowaniu części obwodnicy w obrębie węzłów Akalla i Häggvik – FSK06 obejmujacy odcinek 3 km obwodnicy, zawierajacy 27 dróg o łącznej długości ponad 22 km. Kontrakt obejmował 11 obiektów mostowych, włączając w to 3 tunele, mury oporowe, kompleksowe rozwiązanie sieci wodnokanalizacyjnej i elektrycznej. Wszystkie powyższe zakresy zostały wymodelowane w technologii BIM. Prowadzący pokreślił ogromne znaczenie, jakie ma przy pracy projektanta, właściwe przygotowanie, organizacja pracy i dobór najbardziej zaangażowanych specjalistów. Omówił również, jak można wykorzystać technologię BIM przy projektowaniu wspólnego środowiska pracy, eliminowanie kolizji międzybranżowych, zmniejszenie liczby wymaganych rysunków, oraz automatyzację procesu przedmiarowania.

Mgr inż. Piotr Miecznikowski - TCiPM.pl
Prezes Zarządu Stowarzyszenia - BIMdlaPolskiegoBUDOWNICTWA.pl