logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W dn. 16-17.01.2014 r. w Warszawie odbyła się kolejna, trzecia Konferencja „Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych”, której organizatorem jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Konferencja ma charakter ogólnopolski, jej głównym celem jest wymiana poglądów i doświadczeń związanych z prawidłowym i bezpiecznym utrzymaniem obiektów budowlanych. Udział w Konferencji biorą przedstawiciele środowisk naukowych uczelni i instytutów technicznych, przedstawiciele organizacji samorządowych zawodowych inżynierów i techników budownictwa, przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz wojewódzkich i powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego.

Uroczystego otwarcia III Konferencji „Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych” dokonali Zastępcy GINB Paweł Ziemski i Jacek Szer. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania było utrzymanie obiektów budowlanych w kontekście wymogu oszczędności energii. W czasie Konferencji zaprezentowano 19 referatów (spośród 30 przyjętych przez Komitet Naukowy) w podziale na 4 sesje.

Pierwszą sesję (pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Lecha Czarneckiego i prof. dr hab. inż. Henryka Nowaka) otworzył referat wprowadzający Konferencji, autorstwa dr hab. inż. prof. ZUT Haliny Garbalińskiej „Zastosowanie nowoczesnych technologii na rzecz poprawy energooszczędności przegród budowlanych”. Następni prelegenci-autorzy referatów omówili m.in. przykłady działań redukujących zużycie energii dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań materiałowych, technologicznych i termomodernizacyjnych oraz zaprezentowali badania związane z oceną i zmniejszaniem energochłonności obiektów.

W sesji drugiej, prowadzonej przez mgr inż. Andrzeja Rocha Dobruckiego i mgr inż. Marka Kapronia, referenci skupili się na zagadnieniach technicznych i techniczno-prawnych utrzymania obiektów w związku z koniecznością zmniejszenia ich energochłonności oraz omówili korzyści i zagrożenia związane z eksploatacją odnawialnych źródeł energii.

Kolejna sesja, dotycząca aspektów prawnych, prowadzona była przez dr hab. inż. Ewę Błazik-Borową i prof. dr hab. inż. Ireneusza Winnickiego. W jej trakcie zaprezentowano m.in. zagadnienia prawne związane z wprowadzaniem do obrotu wyrobów budowlanych, działaniami organów nadzoru budowlanego w odniesieniu do obiektów zabytkowych, a także dotyczące odpowiedzialności wykonawców za roboty budowlane w trakcie modernizacji budynku. Ostatnia sesja, pod przewodnictwem dr hab. inż. Ewy Błazik-Borowej i prof. dr hab. inż. Jerzego Hoły, obejmowała m.in. omówienie technicznych i prawnych aspektów oceny parametrów termicznych wyrobów budowlanych w kontekście wymagań zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Po każdej sesji uczestnicy Konferencji podejmowali dyskusję dotyczącą prezentowanych przez referentów zagadnień. Z uznaniem odnieśli się do tematu przewodniego tegorocznej edycji Konferencji, podkreślając, że efektywne i rozważne wykorzystanie energii w budownictwie wciąż nastręcza wielu trudności. Jednym ze sposobów osiągnięcia celu, jakim jest obniżanie energochłonności obiektów budowlanych, mogłoby być postulowane przez uczestników Konferencji wprowadzenie na polskich uczelniach kierunku kształcenia przygotowującego do projektowania zintegrowanego, pozwalającego na sprostanie wymogom energooszczędności i zrównoważonego rozwoju.

04.03.2014 r.