logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Prezydent podpisał 30 czerwca br. nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której celem jest wzmocnienie systemu ochrony konkurencji i konsumentów.

Nowelizacja ta wprowadza wiele zmian w obowiązującej obecnie ustawie z 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. nr 50, poz. 331 z późn. zm.), które mają przyczynić się do skuteczniejszego wykrywania praktyk ograniczających konkurencję i jednocześnie lepiej chronić prawa konsumentów.

Najistotniejsze zmiany dotyczą modyfikacji procedur kontroli koncentracji. Nowa ustawa wprowadza bowiem skrócenie czasu postępowań przy prostych sprawach oraz dwuetapową procedurę analizowania wniosków w przypadkach skomplikowanych fuzji i przejęć. Te pierwsze mają być rozpatrywane w ciągu miesiąca, natomiast procedury w sprawach złożonych będą trwały cztery miesiące dłużej. Ponadto, ustawa wprowadza możliwość utajnienia na wniosek przedsiębiorcy części decyzji prezesa UOKiK, wyrażającej warunkową zgodę na koncentrację.

Nowe przepisy antymonopolowe dzięki wprowadzeniu zmian w programie łagodzenia kar, tzw. leniency, pozwolą również na skuteczniejsze eliminowanie niezgodnych z prawem praktyk. Jeśli przedsiębiorca sam poinformuje prezesa UOKiK o stosowaniu praktyki niezgodnej z prawem, program ten przewiduje możliwość obniżenia kary pieniężnej lub odstąpienia od niej. Za naruszenie zaś przez przedsiębiorcę zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję prezes UOKiK będzie mógł nakładać kary finansowe na osoby fizyczne zarządzające działalnością firmy. Jednocześnie zostanie wydłużony okres przedawnienia praktyk ograniczających konkurencję z jednego roku do pięciu lat.

Nowelizacja ustawy wprowadza również istotną zmianę dotyczącą ochrony konsumentów. Prezes UOKiK będzie miał możliwość publicznego ostrzegania o praktykach naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą narazić ich na poważne straty finansowe.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od daty opublikowania jej w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/

 

15.07.2014 r.