logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Nowa siedziba Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie przy ulicy Spokojnej to pierwszy w Polsce pełny projekt w technologii BIM zaprojektowany na oprogramowaniu różnych producentów z zastosowaniem międzynarodowego formatu wymiany danych IFC. W procesie projektowania uczestniczyły trzy firmy: projekt konstrukcji został wykonywany na oprogramowaniu Tekla Structures przez firmę M.A.D. Engineers; architekturę opracowała na programie Archicad pracowni Vostok Design, natomiast instalacje - w oparciu o aplikaję Autodesk Revit MEP przygotowała firmaEkoprojekt. Kosztorys i przedmiar wykonano z wykorzystaniem oprogramowania Zuzia BIM. Przez cały okres prac projektowych koordynacja branż wykonywana była w 3D na oprogramowaniu Tekla BIMsight.

Projekt został zamodelowany w programie Archicad, a na etapie projektu budowlanego koncepcja została zmieniona z uwzględnieniem uwag inwestora. Następnie wyeksportowano model IFC konstrukcji do biura zajmującego się obliczeniami. Po przeanalizowaniu modelu przez konstruktora zostały zaproponowane zmiany i wprowadzone w oryginalnym modelu w Archicadzie. Model obliczeniowy powstał od zera w programie Robot Structural Analysis z uwagi na brak formatu danych pozwalających na współpracę pomiędzy Archicadem a Robotem. W związku z tym model IFC z Archicada posłużył jedynie do podglądu konstrukcji. Po wykonaniu obliczeń zmieniono przekroje i lokalizację niektórych elementów w modelu Archicada. Gotowy model architektoniczny i konstrukcyjny w Archicadzie został wyeksportowany w formacie IFC do Tekli Structures w celu stworzenia dokumentacji konstrukcyjnej. Podobnie wyglądała sytuacja z projektem instalacji.

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>

mgr inż. Maciej Dejer
M.A.D. Engineers Sp. z o.o.