logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Pierwszą z nich jest Nemetschek Allplan, aktywny członek inicjatywy OPEN BIM – uniwersalnego zintegrowanego podejścia do projektowania, wykonawstwa i zarządzania obiektami budowlanymi wykorzystującego otwarte standardy i swobodny przepływ informacji. W ofercie Grupa Nemetschek posiada produkty umożliwiające szeroką i płynną współpracęmiędzy różnymi uczestnikami projektu budowlanego. Oferuje zarówno programy dla architektów (AllplanDesign, AllplanArchitektura), jak i inżynierów budowlanych (Allplan Inżynieria, Frilo, Scia Engineer).

Flagowy produkt Allplan jest platformą do współpracy międzybranżowej BIM. Wbudowane interfejsy wewnętrzne i zewnętrzne obsługujące ponad 50 formatów umożliwiają wymianę danych z innymi programami na rynku. Najbardziej popularne z nich to .DWG, .DXF, .PDF, .IFC, .ASF, .XML, a także programyWord, Excel, GoogleSketchUp. Szybkie wprowadzenie danych do programu Allplan jest możliwe za pomocą metody Drag&Drop (Przeciągnij i Upuść). Użytkownicy oprogramowania Allplan otrzymują również dostęp do zintegrowanej aplikacji do projektowania instalacji w budynkach oraz fizyki budowli. Natomiast programy Frilo i Scia umożliwiają przede wszystkim zadanie obciążeń i przeprowadzenia obliczeń na elementach stworzonych w Allplan. Zaś aplikacja AX-3000 - przeprowadzenie obliczeń zapotrzebowania na ciepło i energię z uwzględnieniem m.in. danych klimatycznych, uśrednionych wartości zysków ciepła, współczynników zacienienia itp.

Kolejną firmą jest Datacomp sp. z o.o., oferująca oprogramowanie do kosztorysowania i harmonogramowania. Wśród jej osiągnięćmożna wymienić wprowadzenie standardu obliczania wartości kosztorysu na bieżąco i odzyskiwanie kosztorysu z PDF czy dostępność oprogramowania w chmurze. Od lat trwają próby zautomatyzowania sporządzania przedmiarów na podstawie dokumentacji elektronicznej w formacie DWG lub DXF na dowolnej platformie CAD. Prawdziwy skok technologiczny w tej dziedzinie jestmożliwy jednak na platformie BIM. Pewnym odniesieniem do tworzonego oprogramowania stał się amerykański system VICO. Jego polskim odpowiednikiem jest od kilku miesięcy system kosztorysowy ZUZIAbim, który jest wyposażony w interfejs umożliwiający wykonanie przedmiaru na podstawie wirtualnegomodelu budynku. System umożliwia także otrzymanie harmonogramu, który zgodnie z polską praktyką, generowany jest po opracowaniu kosztorysu. Przedstawiony przykład oprogramowania to tylko

mgr inż. Piotr Miecznikowski, www.tcipm.pl

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>>