logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Rada Ministrów przyjęła 9 września br. projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości.

Nowe przepisy mają wprowadzić nowoczesne narzędzia restrukturyzacji dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej. W przepisach przejściowych przewidziano także nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, którą premier zapowiedział w tzw. II exposé.

Ustawa Prawo restrukturyzacyjne ma zapewnić przedsiębiorcom i ich kontrahentom skuteczne instrumenty do restrukturyzacji przy jednocześnie maksymalnej ochronie praw wierzycieli. „Restrukturyzacja ma pomóc firmie wyjść z kłopotów finansowych, uchronić przed bankructwem i likwidacją, a w efekcie wyjść na prostą oraz umożliwić dalszą działalność. Zaproponowane zmiany stanowią alternatywę dla postępowań obejmujących likwidację majątku, zwłaszcza gdy dłużnik szybko stwierdzi problemy płynnościowe” – czytamy w komunikacie kancelarii premiera.
Ponadto, projekt ustawy przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procedur upadłościowych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, firmy, aby podjąć postępowanie upadłościowe, muszą spełnić wiele wymogów formalnych związanych z przygotowaniem wniosków i wymaganych pism. Nowe przepisy mają to zmienić, m.in. przez wprowadzenie ujednoliconych formularzy, dostępnych w przyszłości w formie elektronicznej. Dzięki tym zmianom zmniejszą się koszty postępowań upadłościowych, a przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na ich prowadzenie.
Projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne zakłada też utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, w którym znajdą się m.in. informacje o prowadzonych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych oraz wzory pism i formularzy, wymaganych w trakcie tych postępowań, a także wykaz syndyków i biegłych.

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2015 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej części przedsiębiorców, które mają obowiązywać od 1 września 2015 roku.

Źródło: premier.gov.pl

12.09.2014 r.