logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

System wsparcia dla polskich innowacyjnych przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem sektora MSP oraz kompleksowy katalog instrumentów pomocy na każdym etapie rozwoju firmy to główne elementy Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku (PRP), przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki. Rada Ministrów przyjęła dokument 8 kwietnia 2014 r.

Przygotowanie tego programu poprzedziła „analiza uwarunkowań społeczno-gospodarczych związanych z generowaniem potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem czynników mających wpływ na predyspozycje firm do podejmowania działalności badawczo-rozwojowej (B+R)”- czytamy w komunikacie CIR.

Obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z 60 instrumentów wsparcia, skierowanych bezpośrednio lub pośrednio na rozwój innowacyjności, a najważniejsze z nich to: PO Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 oraz „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”.

Przyjęty przez rząd Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku ma na celu zrównoważony wzrost produktywności w sektorze przedsiębiorstw, zwiększenie ich konkurencyjności, również w skali międzynarodowej. A zaproponowany system wsparcia obejmuje przede wszystkim tworzenie przyjaznego otoczenia dla przedsiębiorców wzmacnianie przedsiębiorczości, podnoszenie jakości kapitału ludzkiego (innowacyjność i adaptacyjność pracowników), wspieranie B+R, wzmacnianie współpracy ze światem nauki oraz umacnianie polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku ma być finansowany ze środków budżetowych oraz z funduszy strukturalnych, przewidzianych w nowej perspektywie finansowej. Według przewidywań, wydatki na realizację tego programu do 2020 r. wyniosą ok. 25,4 mld zł.

Źródło: CIR

11.04.04.2014 r.