Analitycy twierdzą, że takiego ożywienia na rynku inwestycji mieszkaniowych nie było od boomu budowlanego w 2007 roku.

Według danych GUS, od nowego roku do końca sierpnia rozpoczęto budowę ogółem 111,3 tysięcy mieszkań, a w analogicznym okresie 2014 roku ok. 99,5 tysięcy. We wzroście tego wskaźnika duży udział mają deweloperzy, który realizują swoje inwestycje mieszkaniowe na terenie całej Polski, ale głównie w największych miastach. Przy czym prym wiedzie stolica, gdzie nowe osiedla lub pojedyncze budynki wielorodzinne wyrastają jak grzyby po deszczu. Oto tylko kilka przykładów z warszawskich placów budów.

Grupa Robyg planuje w latach 2015-2016 przekazać do użytku ponad 4 tys. mieszkań. A część z nich znajdzie się na „Osiedlu Kameralnym” na Bemowie, gdzie deweloper w lipcu br. rozpoczął realizację ósmego etapu tej inwestycji. Projekt zakłada, że do października 2016 r. w 11-kondygnacyjnym budynku powstanie 156 mieszkań i ok. 400 m2 powierzchni usługowej. Natomiast w pierwszym kwartale 2016 roku Robyg zamierza rozpocząć budowę pierwszego etapu osiedla ”Stacja Nowy Ursus”, a jego zakończenie zaplanowano na drugi kwartał 2017 roku. Nowa inwestycja powstanie na działce o powierzchni ok. 5,3 ha, zakupionej przez dewelopera w lipcu br. Docelowo ma na niej zostać zbudowanych ok. 950 mieszkań.

Również w Warszawie firma Okam Capital zrealizuje na działce o powierzchni prawie 9 tys. m2 nowy projekt mieszkaniowy Mokka przy ul. Konstruktorskiej 7, w północnej części Służewca Przemysłowego. W ramach tej inwestycji powstaną dwa 9-kondygnacyjne budynki o łącznej powierzchni użytkowej ponad 20 tys. m2, które pomieszczą ok. 300 mieszkań. Większość tych mieszkań ma mieć dwa pokoje i powierzchnię do 45 m2. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2017 rok. Ponadto, ten sam deweloper jeszcze w tym roku rozpocznie kolejną inwestycję mieszkaniową przy ul. Woronicza, w zachodniej części Służewca Przemysłowego. Kontrakt na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego z częścią usługową i garażem podziemnym Okam Capital podpisał we wrześniu br. z firmą Unibep. Wartość umowy to 61,3 mln zł netto. Zgodnie z kontraktem, wykonawca zbuduje 13-kondygnacyjny budynek, który pomieści 307 mieszkań i 4 lokale usługowe. Prace budowlane mają się zakończyć w trzecim kwartale 2017 roku.

Inna inwestycja mieszkaniowa w stolicy to realizacja kolejnych etapów budowy osiedla „Nowy Mokotów” przy ulicy Konstruktorskiej 10, wznoszonego przez spółkę Echo Investment. Łącznie w osiedlu powstanie 800 mieszkań, a między budynkami zaprojektowano tereny zielone urozmaicone elementami małej architektury. Budowa pierwszego etapu została już zakończona, drugi etap inwestycji ma być gotowy w czerwcu 2016 roku, a obecnie ruszają prace przy realizacji trzeciego, przedostatniego etapu. Zadanie to spółka powierzyła firmie Mostostal Warszawa, z którą podpisała kontrakt opiewający na kwotę prawie 64 mln zł netto. Termin zaś jego realizacji ustalono na 31 lipca 2017 roku. Zgodnie z kontraktem, w trzecim etapie inwestycji powstanie osiem 6-kondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 239 mieszkania, głównie dwu- i trzypokojowe. Ponadto, Mostostal zbuduje podziemny parking, gdzie oprócz miejsc postojowych dla samochodów będą też komórki lokatorskie i pomieszczenia na rowery.

Natomiast na warszawskim Ursynowie przy ul. Przy Bażantarni powstanie do kwietnia 2017 roku kameralne osiedle złożone z trzech budynków o zróżnicowanej wysokości – od pięciu do dziewięciu pięter. Umowę na jego realizację dwaj deweloperzy – Volumetric Polska oraz RK Investment – podpisali z firmą Eiffage Polska Budownictwo. W ofercie deweloperów znajdzie się ok. 214 mieszkań o różnej powierzchni – od niewielkich kawalerek po przestronne, cztero- i pięciopokojowe, w tym dwupoziomowe. Wszystkie mają mieć balkony lub tarasy, a te położone na parterach dostęp do sporych ogródków (do 195 m2).

Z kolei Dom Development buduje osiedle „Nowe Bemowo" przy ul. Pełczyńskiego, w którym docelowo zaplanowano tysiąc mieszkań. Inwestycja będzie realizowana etapami. W pierwszym etapie budowy osiedla powstaną dwa budynki oznaczone literami A i B. W budynku A znajdzie się 198 mieszkań o metrażach od 31,5 do 128 m2. A umowę na wzniesienie tego budynku deweloper podpisał 27 sierpnia br. z firmą Warbud. Kontrakt przewiduje wzniesienie budynku na planie litery U o zróżnicowanej wysokości – od czterech do siedmiu kondygnacji (na ostatnich zaplanowano przestronne tarasy). W kondygnacji zaś podziemnej będzie ponad 220 miejsc postojowych dla samochodów, pomieszczenia techniczne i komórki lokatorskie. Budynek A ma być gotowy w marcu 2017 roku.

Źródło: deweloperzy i firmy wykonawcze

01.10.2015 r.