logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W tym roku ma się zakończyć budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, tunelu pod Martwą Wisłą i rozbudowa terminalu pasażerskiego na lotnisku, a miasto przymierza się już do następnych kluczowych inwestycji.

Budowa ok. 20 km Pomorskiej Kolei Metropolitalnej to największa inwestycja infrastrukturalna województwa pomorskiego. Kolej połączy Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy oraz z istniejącą linią kolejową Gdynia – Kościerzyna, dzięki czemu umożliwi bezpośredni dojazd pociągiem ze stolicy Pomorza na Kaszuby. Prace przy budowie PKM są już na ukończeniu. Od maja do sierpnia mają się odbywać procedury odbiorcze, uzyskiwanie certyfikatów i pozwoleń na użytkowanie linii, a oficjalne uruchomienie PKM dla pasażerów zaplanowano na 1 września br.

Kolejna duża inwestycja, która ma się zakończyć w połowie roku, to rozbudowa portu lotniczego, polegająca na przystosowaniu go do trudnych warunków pogodowych, głównie mgły, co umożliwi uzyskanie statusu lotniska drugiej kategorii (CAT II). Dzięki tej inwestycji liczba pasażerów ma wzrosnąć o 15% w stosunku do ubiegłego roku. 

Na połowę tego roku zaplanowano również dokończenie budowy tunelu pod Martwą Wisłą, czyli ostatniego odcinka jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnej w Gdańsku – Trasy Słowackiego. W wydrążonym tunelu zostanie zbudowana jezdnia z dwoma pasami ruchu i poboczem. Nowa trasa połączy port lotniczy z portem morskim i z obwodnicami Gdańska oraz autostradą A1. Podwodna przeprawa skróci dojazd do portu morskiego w Gdańsku, a ruch samochodowy zostanie wyprowadzony z centrum miasta.

Tak więc w roku 2015 zakończą się trzy kluczowe dla Gdańska inwestycje, ale magistrat chce ruszyć z kolejnymi – również ważnymi dla rozwoju miasta, a mianowicie z zagospodarowaniem Wyspy Spichrzów i terenów przy stadionie piłkarskim PGE Arena

Układ urbanistyczny północnego cypla Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków i stanowi fragment obszaru uznanego za pomnik historii. Od zakończenia II wojny światowej nic się tu nie zmieniło. Teraz miasto chce przekształcić ten teren w miejsce tętniące życiem, zapewniające dobre warunki zarówno pracy, jak i zamieszkania oraz rekreacji. W planach jest bowiem budowa mieszkań, biur, hotelu, restauracji, sklepów i lokali usługowych. Gdański magistrat wybrał już firmę, której powierzy zagospodarowanie tego atrakcyjnego obszaru miasta w formule PPP. Planuje bowiem jeszcze w tym miesiącu podpisać kontrakt z konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland na przekształcenie zdewastowanego północnego cypla Wyspy Spichrzów w atrakcyjny dla mieszkańców i turystów fragment Gdańska. Wkład miasta to teren o powierzchni ok. 1,7 ha, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł, a wybrane konsorcjum ma zaprojektować, sfinansować i zbudować obiekty publiczne i komercyjne. Wartość zaś kontraktu to niespełna 400 mln zł.

Natomiast przy stadionie piłkarskim miasto planuje zbudowanie w ciągu 5-6 lat nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego z parkiem rozrywki, aquaparkiem, ogrodem tropikalnym, centrum odnowy biologicznej i hotelem. Jak poinformował 17 marca br. podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, miasto poszukuje inwestorów, partnerów biznesowych do realizacji tego przedsięwzięcia.

Źródło: media lokalne, PAP

24.03.2015 r.