logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Budowa dużych obiektów biurowych ostatnio rozpoczęła się lub niebawem wystartuje m.in. w Krakowie, Wrocławiu, NWarszawie i Poznaniu.

Nowe biurowce w Krakowie
Pod koniec listopada br. rozpoczęła się realizacja budynku D w kompleksie biurowym Enterprise Park na krakowskim Podgórzu. Jego generalnym wykonawcą została firma Eiffage Polska Budownictwo. Budowa pierwszego biurowca wchodzącego w skład kompleksu Enterprise Park wystartowała w 2011 roku i trzy z planowanych obiektów o łącznej powierzchni 35 tys. m2 są już gotowe. Czwarty, budynek D, będzie miał na czterech kondygnacjach naziemnych 5,8 tys. m2 powierzchni najmu klasy A. Do dyspozycji przyszłych najemców będą również 102 miejsca parkingowe oraz stanowiska postojowe dla rowerów w podziemnym garażu. Podobnie jak wcześniej zbudowane obiekty, budynek D będzie certyfikowany w systemie BREEAM.

Z kolei firma Skanska wzniesie w podwawelskim grodzie biurowiec o nazwie Axis, zlokalizowany przy ulicy Przy Rondzie, nieopodal Ronda Mogilskiego – jednego z największych węzłów komunikacyjnych w Krakowie. Zakończenie budowy biurowca zaplanowano na czwarty kwartał 2016 roku. Nowy budynek o powierzchni najmu ok. 20 tys. m2 będzie miał dziewięć kondygnacji naziemnych i trzy podziemne, na których znajdą się wewnętrzne parkingi oraz pomieszczenia techniczne. Jak podała Skanska, Axis to projekt innowacyjny, oferujący przyszłym najemcom komfortowe warunki pracy i jednocześnie niskie koszty eksploatacji, co ma potwierdzić certyfikacja w systemie LEED na poziomie Gold. „Budynek będzie zużywał 25% mniej energii oraz 40% mniej wody w stosunku do obowiązujących norm. Podczas jego realizacji aż 94% odpadów z budowy zostanie poddanych recyklingowi, a przeważająca część materiałów budowlanych będzie pochodziła z regionalnych źródeł” – czytamy w informacji firmy Skanska.  

Nowe biurowce we Wrocławiu
Spółka deweloperska Vastint Poland wybrała firmę Budimex na generalnego wykonawcę kompleksu biurowego Business Garden Wrocław. Kontrakt dotyczy realizacji pierwszego etapu inwestycji – trzech budynków biurowych o całkowitej powierzchni najmu 37 tys. m2. Umowa ma wartość prawie 190 mln zł netto. Prace rozpoczną się 8 grudnia 2014 roku i potrwają do 1 września 2016 roku – podał Budimex. Business Garden Wrocław powstanie przy ulicy Legnickiej, w sąsiedztwie centrum handlowo-rozrywkowego Magnolia i stacji kolejowej Mikołajów. Osiem budynków biurowych wraz z hotelem biznesowym i ogrodem zajmie powierzchnię 7 ha. Kompleks ma docelowo oferować 110 nowoczesnej powierzchni biurowej, hotelowej i usługowej. Natomiast w ogrodzie znajdą się strefy pracy i odpoczynku dla pracowników, którzy będą mogli uprawiać tu także sport – zaplanowano bowiem m.in. boiska do gry w koszykówkę. Business Garden Wrocław został precertyfikowany na poziomie LEED Gold, co oznacza, że zostanie wzniesiony zgodnie z zasadami budownictwa przyjaznego środowisku. Inwestorem i zarazem deweloperem Business Garden jest spółka Vastint Poland, należąca do Grupy Inter IKEA. Wrocławski kompleks jest trzecim projektem w Polsce, realizowanym przez firmę pod marką Business Garden. Pod koniec 2012 roku ukończono pierwszy etap Business Garden Warszawa, a na początku 2015 roku zostanie oddany również pierwszy etap Business Garden Poznań.

Natomiast pod koniec listopada tego roku w stolicy Dolnego Śląska ruszyła budowa nowoczesnego biurowca klasy A o nazwie Nobilis Business House. Obiekt ten powstaje tuż obok Pasażu Grunwaldzkiego, przy skrzyżowaniu ulic Marii Curie-Skłodowskiej i Mikołaja Reja. Inwestor, spółka Echo Investment, zaplanował oddanie biurowca do użytku w pierwszej połowie 2016 roku. Nobilis Business House ma mieć 16 tys. m2 powierzchni biurowej. Ponadto, w budynku znajdą się także lokale handlowo-usługowe, a w kondygnacji podziemnej miejsca postojowe dla samochodów oraz stojaki na rowery i szatnie z prysznicami i suszarniami dla rowerzystów. Użytkownicy biurowca będą mogli korzystać m.in. z systemu kontroli dostępu, szybkich windy, energooszczędnej klimatyzacji i wentylacji, systemu kontroli wilgotności powietrza i przyjaznego systemu oświetlenia.  

Nowy biurowiec w Warszawie
W stolicy ruszył drugi etap prac przy budowie kompleksu biurowego Business Garden Warszawa przy ul. Żwirki i Wigury. Umowę na jego realizacje spółka Vastint Poland podpisała z firmą Hochtief Polska. Zgodnie z kontraktem, w kompleksie Business Garden Warszawa zostanie wzniesionych pięć kolejnych budynków. Cztery z nich będą miały po siedem kondygnacji naziemnych i po dwie podziemne, przeznaczone na garaże i pomieszczenia techniczne, a jeden sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Łączna zaś powierzchnia wszystkich obiektów wyniesie ok. 102 tys. m2. Budynki zostaną zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, zgodnie z wytycznymi certyfikacji według standardów LEED Platinum. Ponadto, zakres prac obejmuje budowę infrastruktury technicznej i drogowej, a także prace związane z zagospodarowaniem parku, w tym m.in. zielonych dachów, zieleńców i zbiorników wodnych. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na początek 2017 roku.  

Nowy biurowiec w Poznaniu
Wbiciem symbolicznej pierwszej łopaty rozpoczęła się pod koniec listopada tego roku budowa nowoczesnego biurowca Bałtyk przy Rondzie Kaponiera – jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Poznania. Wznoszony budynek, którego bryłę zaprojektowała holenderska pracownia MVRDV, ma być nową ikoną Poznania. Biurowiec „Bałtyk” powstaje na miejscu zburzonego kina o tej samej nazwie, funkcjonującego w latach 1929-2002. Aby nawiązać do tradycji, w budynku zaprojektowano małą salę kinową. Nowy obiekt będzie miał 16 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne oraz wzniesie się 67 m nad ziemią. Oprócz biur i kina pomieści także lokale usługowe, restauracje, bary i kameralny hotel, który znajdzie się na ostatnim piętrze. Powierzchnia użytkowa Bałtyku to ok. 15 tys. m2, a jego budowa ma kosztować prawie 147 mln zł. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na koniec lutego 2017 roku.

03.12.2014 r.