logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Mikropale to potoczna nazwa pali o średnicy nie większej niż 300 mm, zbrojone pojedynczym prętem stalowym, rurami lub kształtownikami. Dostępne na rynku m.in. mikropale jednoprętowe BBV (fotografia 1) składają się z pełnych prętów gwintowanych średnicy: 28, 32, 40, 50 i 63,5mmwykonanych ze stali BSt. 500S lub BSt. 555/700. Cechuje je duża nośność w porównaniu z niewielką średnicą konstrukcji, osiąganą przez zastosowanie iniekcji zaczynem cementowym pod ciśnieniem 0,5 – 10 MPa. Dodatkową zaletą mikropali jest łatwość i szybkość wykonania. Metodę wiercenia mikropali należy dobrać odpowiednio do warunków gruntowych, zaplecza technicznego i ograniczeń zewnętrznych. Metody wiercenia mikropali:
● żerdziami traconymi, które stanowią jednocześnie zbrojenie pala;w przypadku tej metody dodatkowo używa się koronek wiertniczych, nakrętek i łączników;
● żerdziami wiertniczymi w osłonie rurowej, gdzie urobek wydobywa się za pomocą płuczki wodnej, cementowej lub sprężonego powietrza;
● świdrem ciągłym w rurach osłonowych;
● za pomocą rur wiertniczych, które jednocześnie stanowią zbrojenie mikropala. Mikropale przeznaczone do użytkowania trwałego (< 2 lata) mają ochronę antykorozyjną w postaci rury karbowanej wypełnionej zaczynem cementowym.

Zamów dostęp do artykułu >>