logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Temat wydania - Stolarka budowlana

Konkurs w ramach kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" rozstrzygnięty

Kampania „Otwórz się na pozytywną energię” prowadzona przez firmę VELUX ma uświadomić Polakom, że tworzenie budynków w zgodzie ze środowiskiem jest możliwe, opłacalne i zapewnia komfort mieszkańcom. Założenia kampanii są spójne z najnowszymi zmianami w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków(EPBD), zgodnie z którymi już od 2020 r. budynki mają charakteryzować się zużyciem energii zbliżonym do zera, a zapotrzebowanie na energię częściowo powinno być zaspokajane ze źródeł odnawialnych. W ramach kampanii, m.in. podczas spotkań edukacyjnych z architektami i dekarzami…

Przydatność wybranych gatunków drewna egzotycznego do produkcji okien

W ocenie wielu osób okna drewniane przeżywają renesans; wzrostowi zainteresowania towarzyszy wzrost wymagań. Nabywcy oczekują, że będą charakteryzowały się nie tylko odpowiednimi właściwościami funkcjonalno-użytkowymi, doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną, trwałością, ale także wyjątkowymi walorami estetycznymi. Chcąc sprostać tym wymaganiom, producenci oprócz okien z drewna krajowego (bardzo popularnej sosny czy dębu) oferują wyroby z drewna egzotycznego. Dotychczas na skalę przemysłową podjęto produkcje okien z drewna azjatyckiego red meranti, charakteryzującego się „mahoniową” barwą i ciekawą fakturą powierzchni.

Energooszczędność w pakiecie

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny energii oraz świadomość społeczna dotycząca ochrony środowiska skłaniają do poszukiwania rozwiązań budowlanych o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Decydując się na konkretne wyroby, zwykle bierzemy pod uwagę tylko ich współczynnik przenikania ciepła, nie przywiązując większej wagi do sposobu montażu. Firma FAKRO, znany producent okien dachowych na świecie, jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, w szczególny sposób koncentruje swoje działania na energooszczędności.

FAKRO wśród firm o największym kapitale intelektualnym

Firma FAKRO znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce firm w rankingu Polish Intellectual Capital TOP 50 obejmującym przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje o największym kapitale intelektualnym. Pomysłodawcą i twórcą rankingu jest Stowarzyszenie IP Management Polska. Ranking pozycjonuje firmy, uwzględniając liczbę posiadanych przez nie patentów i wzorów użytkowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Liczy się także udział w krajowym i międzynarodowym obrocie patentowym, efektywność konkurowania na tym rynku, otrzymane nagrody i wyróżnienia w krajowych i zagranicznych konkursach wynalazków.

Półfabrykaty z drewna klejonego warstwowo do produkcji okien

O tym, że drewno jest jednym z najważniejszych elementów okna, mającym wpływ na jego wytrzymałość i trwałość, nie trzeba przekonywać żadnego producenta okien drewnianych. Niestety tylko niektórzy podejmują trud weryfikacji jego jakości przed zastosowaniem w produkcji. Często działania ograniczają się do sprawdzenia cech jakościowych i wilgotności drewna. Wielu producentów stanęło, z uwagi na zmieniające się na przestrzeni ostatnich lat dokumenty odniesienia dla drewna klejonego przeznaczonego do produkcji okien, przed dylematem wyboru metody weryfikacji jakości tych wyrobów.