logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Temat wydania - Spoiwa mineralne

Spoiwo mineralne z odpadu papierniczego

W ostatnich latach w Instytucie Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych w Oddziale Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska w Opolu są prowadzone prace mające na celu pozyskanie z surowców odpadowych i odpadów przemysłowych nowych materiałów mineralnych zawierających aktywne składniki hydrauliczne i pucolanowe. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość wykorzystania odpadu papierniczego do produkcji spoiw mineralnych. Jak wynika z przeprowadzonych dotychczas badań, odpady te, po przetworzeniu w procesie wysokotemperaturowym, charakteryzują się znaczną zawartością reaktywnego wapna oraz innych aktywnych składników, takich jak metakaolin.

Ekspansja ATLASA na Wschód

Firma ATLAS, znany producent chemii budowlanej, kupił większościowy pakiet udziałów prywatnej spółki Tajfun, czołowego producenta tej branży na Białorusi. Firma ta, założona 11 lat temu przez dwóch wspólników, ma podobną historię jak Atlas. Dzięki nabyciu udziałów w Spółce Tajfun firma Atlas umocni swoją pozycję na Wschodzie. W ciągu najbliższych dwóch lat na modernizację i rozwój produkcji udziałowcy przeznaczą ok. 4 mln USD. Jej właściciele zaczynali od zera i byli na swoim rynku pionierami przedsiębiorczości.