logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Energooszczędność w budownictwie

O nieuwzględnianiu mostków cieplnych

Postawienie dualnych wymagań, szczególnie w przypadku gdy punktem odniesienia jest energia pierwotna, ma głęboki sens. Wymagania opisowe dotyczące komponentów budynku świadczą o jego jakości energetycznej, natomiast ograniczenie dotyczące zużycia energii pierwotnej pozwala na ocenę systemu instalacji i zasilania, który zależy od lokalizacji, a nie od obiektu. Zatem w istnieniu dualizmu wymagań niema niczego złego, problem zaczyna się wtedy, gdy nie ma wzajemnej ich równoważności – oczywiście w ograniczonym zakresie.

Charakterystyka energetyczna budynku krok po kroku (część 3)

Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (Dz.U. 2008.201.1240) oraz z 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2008.201.1238 ze zm.) wprowadził zapisy, w których z jednej strony uznaje, że moc projektowanego oświetlenia jest wartością referencyjną (WT § 329, ust. 3.3), ale z drugiej zaleca, że należy ją przyjmować z tabeli, która odpowiada klasom budynków B wg § 180a WT (porównaj WT § 329, ust. 3.3).

Charakterystyka energetyczna budynku krok po kroku (część 2)

W pierwszej części artykułu opisano podstawowe dane niezbędne do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. W celu wyznaczenia wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej EP [kWh/m2 • r] należy określić wszystkie straty ciepła przez przegrody w budynku oraz wentylację, a także zyski ciepła od słońca oraz zyski wewnętrzne zależne od sposobu eksploatacji budynku czy mieszkania. W przypadku budynków chłodzonych trzeba również uwzględnić zysk ciepła w sezonie chłodniczym.

Charakterystyka energetyczna budynku krok po kroku. Część 1

Obliczenia charakterystyki energetycznej odbywać się będą zazwyczaj z wykorzystaniem programów komputerowych, ale ze względu na dużą liczbę danych konieczne jest wcześniejsze ich przygotowanie. W artykule omówię, jakie dane należy przygotować i do czego będą one służyć. Wykonanie projektowej charakterystyki energetycznej budynku jest częścią projektu budowlanego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2008.201.1239 ze zm.) w sprawie zakresu i form projektu budowlanego (§ 11 ust. 2, pkt 9 a-d) należy spełnić wymagania energooszczędności nie tylko dotyczące izolacji termicznej przegród, ale także rozwiązań instalacyjnych.