logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-03-2024

Zmiany w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

mgr inż. Małgorzata Mazur

7 listopada 2023 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw, pod pozycją 2405, Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. zmieniające Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego z 11 września 2020 r. (ostatni tekst jednolity z 12 lipca 2022 r. Dz.U. a 2022 r. poz. 1679). Wejdzie ono w życie 1 kwietnia 2024 r. Warto zatem poznać zmiany, chociaż są one niewielkie, to przede wszystkim projektanci powinni przygotować się do wykonywania projektów, które je uwzględnią i tym samym zapewnią uzyskanie pozwolenia na budowę bez zbędnych procedur. Adresatami zmian są także organy wydające pozwolenia na budowę i przyjmujące zgłoszenia budowlane (wojewodowie, starostowie, prezydenci miast na prawach powiatu), inwestorzy (deweloperzy i inwestorzy indywidualni), wykonawcy realizujący zadania związane z budową lub przebudową budynków wraz z otoczeniem. 

Materiały Budowlane 3/2024, strona 96 (spis treści >>)

Remont nieruchomości stanowiącej współwłasność

Joanna Wawryniuk-Barańska
radca prawny
Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c. 

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Potocznie „remontem” nazywa się działania o różnym zakresie związane z ulepszaniem nieruchomości. Definicja legalna remontu została sformułowana w ustawie Prawo budowlane jako wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Można ją pomocniczo stosować w prowadzonych procesach, ale zasadniczo jest to definicja na gruncie prawa administracyjnego, a nie cywilnego. 

Materiały Budowlane 3/2024, strona 94-95 (spis treści >>)

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego w 2024 roku

W ubiegłym roku właściciele i zarządcy nieruchomości korzystali z Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) dobrowolnie. W 2024 r. weszły zmiany w przepisach Prawa budowlanego, które wprowadzają obligatoryjność prowadzenia cyfrowej książki w przypadku obiektów oddanych do użytkowania po 1 stycznia br. 

Materiały Budowlane 3/2024, strona 93 (spis treści >>)