logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-02-2024

Awanse naukowe w architekturze, urbanistyce oraz inżynierii lądowej, geodezji i transporcie w II półroczu 2023 roku

dr hab. inż. Tomasz Piotrowski, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Tytuły naukowe profesora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport (informacje podane zostaną w następującym porządku: miejsce zatrudnienia; postępowanie o nadanie tytułu przeprowadziła)

prof. dr hab. inż. Krzysztof Czaplewski, Wydział Nawigacyjny, Uniwersytet Morski w Gdyni; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Mariusz Jaśniok, Wydział Budownictwa, Politechnika Śląska; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Łukasz Sadowski, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Politechnika Wrocławska; Rada Doskonałości Naukowej. 

Materiały Budowlane 2/2024, strona 106-108 (spis treści >>)

Działanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach w całym kraju. Celem jej powstania jest poprawa jakości powietrza. Z końcem2023 r. udostępniliśmy pełną wersję systemu, a 14 grudnia ub.r. odbyła się w GUNB konferencja podsumowująca działanie systemu. 

Materiały Budowlane 2/2024, strona 105 (spis treści >>)

Zmiany w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Anna Kozbur, radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy zmieniające Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które jest jednym z istotniejszych aktów wykonawczych do Ustawy Prawo budowlane. Obecnie obowiązujące rozporządzenie weszło w życie 16 grudnia 2002 r. i od wielu lat mówiono o potrzebie jego zmiany. W rozporządzeniu zmieniającym wprowadzono wiele nowości dotykających przede wszystkim deweloperów. Pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r., ale po apelach Polskiego Związku Firm Deweloperskich termin został zmieniony na 1 kwietnia 2024 r. 

Materiały Budowlane 2/2024, strona 102-104 (spis treści >>)