logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-04-2023

Programy wspierania termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Joanna Klimczak
Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykorzystanie energii jest podstawowym elementem funkcjonowania każdego obiektu czy przedsiębiorstwa. Węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny to nieodnawialne źródła energii, co oznacza, że występują na świecie w ograniczonej ilości. Niezwykle istotne jest skupienie się na tworzeniu rozwiązań zmniejszających zużycie wymienionych źródeł i zwiększanie świadomości o konieczności dbałości o środowisko naturalne. Ponadto ważne jest, aby również państwa prowadziły odpowiednią politykę energetyczno- klimatyczną. Priorytetowe jest bowiem stosowanie takich instrumentów, przepisów prawnych, które będą wspierać zarówno osoby fizyczne, przedsiębiorców, jak i poszczególne branże w stosowaniu rozwiązań energooszczędnych, poprawiających stan techniczny budynków i ich efektywność energetyczną. Wtym celu często niezbędne jest przeprowadzenie termomodernizacji.  

Materiały Budowlane 04/2023, strona 83-84 (spis treści >>)

Departament Wyrobów Budowlanych GUNB informuje

 

Czy stalowo-aluminiowe drogowe słupy oświetleniowe podlegają oznakowaniu CE?

Wyroby budowlane objęte normami zharmonizowanymi w rozumieniu rozporządzenia nr 305/2011 podlegają obowiązkowo temu rozporządzeniu, w tym obowiązkowi sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych i umieszczenia oznakowania CE. Przykładem norm zharmonizowanych jest wiele norm europejskich serii EN 40...

Znakowanie czujek dwufunkcyjnych do detekcji tlenku węgla i dymu

Na rynku unijnym znajdują się dwa typy czujek dwufunkcyjnych do detekcji tlenku węgla i dymu:

  • typ pierwszy, gdy detekcja czadu i dymu następuje w sposób niezależny,
  • typ drugi, gdy detekcja czadu i dymu jest zależna od siebie, tzn. następuje osłabienie sygnału alarmującego o podwyższeniu jednego czynnika, w przypadku działania drugiego. 

 

Materiały Budowlane 04/2023, strona 81-82 (spis treści >>)

Praktyczne aspekty dekarbonizacji w produkcji materiałów budowlanych

Dekarbonizacja w produkcji materiałów budowlanych była tematem przewodnim seminarium zorganizowanego przez CEMEX Polska, które odbyło się w marcu br. W Warszawie pod patronatem honorowym: Stowarzyszenia Architektów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Sieć Badawcza Łukasiewicz. W wydarzeniu uczestniczyło 230 osób, a wśród nich przedstawiciele świata nauki, kadry technicznej, laboratoriów badawczych, producentów domieszek, przedsiębiorstw budowlanych oraz partnerzy branżowi.

Seminarium wpisuje się w działania podejmowane przez CEMEX w ramach strategii Future in Action, których celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu m.in. przez redukcję emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych. Przyjmując wspomnianą strategię, CEMEX zobowiązał się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Spektrum tematów poruszanych przez prelegentów było bardzo szerokie, począwszy od redukcji emisji CO2, przez strategię klimatyczną wdrażaną na poziomie UE, po jakość i dostępność surowców. Strategię Future in Action zaprezentował w swoim wystąpieniu Piotr Górak z CEMEX Polska, strategię klimatyczną Unii Europejskiej Marcin Popkiewicz, redaktor serwisu „Nauka o klimacie”, a Elżbieta Rotblum z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego podała przykłady skutecznego obniżenia wbudowanego śladu węglowego budynków. Prof. dr hab. inż. Jan Deja wspólnie z dr. inż. Karolem Rzepą, reprezentujący Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo- Hutniczej, wygłosili prelekcję przygotowaną przez dr. hab. inż. Artura Łagosza pt. Cementy jako istotny element redukcji emisji CO2 w budownictwie. Jakość i dostępność surowców do cementu i betonu były przedmiotem wystąpienia dr. inż. Tomasza Barana z ICIMB – Sieć Badawcza Łukasiewicz i dr. Henryka Radelczuka z CEMEX Polska. O równoważnych właściwościach betonu wg normy PN-EN 206 i polskiego uzupełnienia PN-B-06265 mówił dr inż. Grzegorz Bajorek, prof. Politechniki Rzeszowskiej.

W wystąpieniach prelegentów nie zabrakło informacji na temat kruszyw. O jakości i dostępności kruszyw w kontekście reakcji alkalia-kruszywa mówiła mgr inż. Marta Kiernia-Hnat, reprezentująca Centrum Technologiczne Budownictwa Instytut Badań i Certyfikacji. Uczestnicy seminarium mogli także zapoznać się z portfolio niskoemisyjnych produktów Vertua® oferowanych przez CEMEX Polska oraz z innymi rozwiązaniami, dzięki którym klienci firmy mogą ograniczyć ślad węglowy realizowanych inwestycji. Ponadto odbyły się sesje tematyczne: beton towarowy i infrastruktura; beton komórkowy; prefabrykacja betonowa oraz chemia budowlana. 

Materiały Budowlane 04/2023, strona 80 (spis treści >>)

V Konferencja Problemy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych

Problemy inżynierii bezpieczeństwa obiektów antropogenicznych, to temat V Konferencji Naukowo-Technicznej, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, która odbyła się w lutym br. W Warszawie. Współorganizatorami merytorycznymi wydarzenia były następujące ośrodki naukowo-badawcze i organizacje: Instytut Techniki Budowlanej; Instytut Naukowy Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych; Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej; Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych; Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego; Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Spotkanie otworzył Piotr Uściński, Wiceminister Rozwoju i Technologii odpowiedzialny za budownictwo, a wykład inauguracyjny wygłosiła Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, która omówiła postępy w procesie cyfryzacji procesu budowlanego.

Podczas konferencji odbyły się trzy sesje tematyczne prowadzone przez:

  • dr. inż. Roberta Geryło – I sesja „Bezpieczeństwo konstrukcji i materiałów budowlanych”;
  • dr. hab. inż. arch. Adama Baryłkę, prof. WAT – II sesja „Bezpieczeństwo procesów budowlanych”;
  • dr hab. inż. Wiolettę Rogula-Kozłowską, prof. SGSP – III sesja „Bezpieczeństwo pożarowe”.

 

W ich ramach prelegenci omówili:

  • praktyczne aspekty inżynierii bezpieczeństwa obiektów;
  • metody projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów uwzględniające wymagania bezpieczeństwa oraz metody technicznej diagnostyki obiektów;
  • kierunki rozwoju technologii realizacji bezpiecznych obiektów;
  • zagadnienia bezpieczeństwa obiektów w przepisach prawa oraz potrzeby i kierunki ich nowelizacji;
  • ekonomiczne aspekty bezpieczeństwa obiektów antropogenicznych.

 

W konferencji uczestniczyło ok. 200 osób reprezentujących wyższe uczelnie, ośrodki naukowo-badawcze, organizacje i stowarzyszenia budowlane, organy administracji rządowej i samorządowej oraz firmy związane z problematyką bezpieczeństwa obiektów budowlanych. (kw) 

Materiały Budowlane 04/2023, strona 80 (spis treści >>)

Kwalifikacje osób zatrudnionych w budownictwie w kontekście standaryzacji i certyfikacji – Raport nr 2

dr hab. inż. Jadwiga Fangrat, prof. ITB, Lider Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji
mgr inż. Małgorzata Głowacz ITB, Animator Grupy roboczej ds. standaryzacji i certyfikacji

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Właśnie minęło sześć lat, kiedy w marcu 2017 r. zespół jednostek działających na rzecz budownictwa w składzie: Związek Zawodowy „BUDOWLANI” – Lider Projektu; Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości – Partner; Polska Izba Inżynierów Budownictwa – Partner; Instytut Techniki Budowlanej – Partner zainicjował zorganizowanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie. Powstała ona dzięki projektowi nrWND-POWR. 02.12.00-00-0006/16-01 pt. Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie, finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach II osi priorytetowej: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.12 Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno- zawodowych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020,wprzypadku którego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest Instytucją Pośredniczącą. 

Literatura
[1] Raport nr 2 „Zapewnianie jakości zgodnie ze standardami międzynarodowymi w procesach szkolenia, walidacji i certyfikacji na potrzeby kwalifikacji zawodowych w budownictwie” – praca zbiorowa.
[2] Encyklopedia Zarządzania: https://mfiles.pl/pl/index.php/Cykl_Deminga; dostęp: 2020 r.
[3]Wyniki projektu Sektorowej Ramy Kwalifikacji w Budownictwie (SRK-Bud), pt. ,,Wspieranie realizacji I etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na poziomie administracji centralnej oraz instytucji nadających kwalifikacje i zapewniających jakość nadawania kwalifikacji” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. [Encyklopedia Zarządzania: https://mfiles.pl/pl/index.php/Cykl_Deminga; dostęp: 2020 r.
[4] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2 lipca 2019 r. w sprawie Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze budownictwa (t.j.Dz.U. z 2019 r. poz. 1448).
[5] Fangrat J, Głowacz M, Pierwieniecka R. Walidacja kompetencji pracowników budownictwa. Zasady ogólne. Materiały Budowlane. 2021; 8: 59 – 61.
[6] PN-EN 16234-1:2020-05 Struktura e-kompetencji (e-CF) –Wspólna europejska struktura dla specjalistów ICT we wszystkich sektorach przemysłu – Część 1: Zasady ogólne.
[7] Raport nr 1 „Analiza potrzeb standaryzacji i certyfikacji kwalifikacji zawodowych w budownictwie” – praca zbiorowa.
[8] PN-EN ISO/IEC 17024:2012 Ocena zgodności. Ogólne wymagania dotyczące jednostek certyfikujących osoby.
[9] ISO 29990:2010 Learning services for non-formal education and training – Basic requirements for service.
[10] Ustawa z 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 226).

Materiały Budowlane 04/2023, strona 77-79 (spis treści >>)

Partnerstwo publiczno-społeczne w sferze edukacji i szkoleń dla budownictwa – europejski standard

Zbigniew Pawłowski

Sektorowa Rada ds. Kompetencji w Budownictwie powstała w 2017 r. W czerwcu br. kończy się projekt, w ramach którego realizuje swoje podstawowe zadania dotyczące rynku pracy i edukacji w kontekście potrzeb kompetencyjnych polskiego budownictwa. Rada nie kończy działalności w 2023 r., ale poszukuje nowej formuły, w której będzie mogła w stabilny i przewidywalny sposób odpowiadać na kolejne wyzwania rynku pracy i edukacji w sektorze budownictwa. Rada przyjęła raport przygotowany przez Grupę roboczą ds. ram kwalifikacji, zawierający analizę wybranych przykładów rozwiązań przyjętych w tym obszarze w innych krajach europejskich, skoncentrowanych na trwałym włączeniu partnerów sektora budownictwa w kreowanie polityki dotyczącej edukacji zawodowej w budownictwie. 

Literatura
[1] Raport Sektorowej Rady ds. Kompetencji. Budownictwo. Autor Jakub Kus. Str. 23 – 24.
[2] Formedil http://www.formedil.it.
[3] www.srkbud.zzbudowlani.pl.

Materiały Budowlane 04/2023, strona 75-76 (spis treści >>)