logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-07-2022

Jubileuszowa konferencja „Awarie Budowlane 2022”

Jubileuszowa XXX Konferencja Naukowo-Techniczna „Awarie Budowlane” odbyła się 23 – 24 maja 2022 r. w Międzyzdrojach. Została zorganizowana przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie oraz Szczeciński Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej (ITB). Honorowy patronat nad konferencją objęły następujące urzędy, instytucje i organizacje: Ministerstwo Infrastruktury; Ministerstwo Rozwoju i Technologii; Główny Urząd Nadzoru Budowlanego; Państwowa Inspekcja Pracy; Polska Izba Inżynierów Budownictwa; Wojewoda i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego; Prezydent Miasta Szczecina i Prezydent Miasta Świnoujścia; Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie; Amerykański Instytut Betonu (ACI); Polski Związek Pracodawców Budownictwa; Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, a także Stowarzyszenie Producentów Cementu. Patronat merytoryczny nad konferencją „Awarie Budowlane” sprawują Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitet Nauki PZITB, a wśród patronów medialnych jest od wielu lat miesięcznik „Materiały Budowlane”.

Otwarcia tegorocznej konferencji, które odbyło się 24 maja 2022 r., tradycyjnie w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, dokonała przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska. Następnie głos zabrali przedstawiciele współorganizatorów oraz goście honorowi. Sesję otwarcia zakończyło wystąpienie prof. Marii Kaszyńskiej, w którym zaprezentowała historię konferencji, jej cele i rolę nie tylko naukową, ale też edukacyjną.

Historia „Awarii Budowlanych”

Początek konferencji sięga 1974 r. Odbyło się wówczas pierwsze regionalne sympozjum pt. Awarie i katastrofy w budownictwie powszechnym zorganizowane z inicjatywy Szczecińskiego Zjednoczenia Budownictwa. Na zakończenie obrad stwierdzono, że omawiana tematyka jest aktualna nie tylko w regionie, ale w całym kraju i zgodnie z sugestiami resortu budownictwa powinna być omawiana na corocznych konferencjach.

Drugie sympozjum pod zmienionym tytułem Problemy bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych na tle zaistniałych katastrof i awarii zostało zorganizowane przez Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Szczecińskiej, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był doc. Hieronim Priebe. Od trzeciej do czternastej edycji, tj. do 1993 r., sympozjum odbywało się pod nazwą Badanie przyczyn i zapobieganie awariom konstrukcji budowlanych. Jego organizatorem była Politechnika Szczecińska, a współorganizatorem Instytut Techniki Budowlanej.

W 1994 r. nastąpiła zmiana nazwy na konferencja „Awarie Budowlane”. Organizatorem został Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskej (od 2009 r. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz Szczeciński Oddział PZITB, a współorganizatorem jest do dnia dzisiejszego Instytut Techniki Budowlanej.

Od XV edycji patronat merytoryczny nad konferencją sprawuje Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitet Nauki PZITB. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjego „Awarii Budowlanych 1994” został prof. Andrzej Bania, a sekretarzem dr inż. Maria Kaszyńska. Od 1997 r. konferencja odbywa się w cyklu dwuletnim. W latach 1997 – 2005 przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. Włodzimierz Kiernożycki, a od 2007 r. do dnia dzisiejszego przewodniczy temu gremium prof. Maria Kaszyńska.

W całej historii konferencji były wygłaszane podczas obrad referaty przez wybitnych fachowców z kraju i zagranicy. Odbywały się też sesje specjalne oraz debaty dotyczące aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem obiektów i ich użytkowników. Szczególny wyróżnik konferencji „Awarie Budowlane”, często wspominany przez uczestników, stanowiły imprezy kulturalno- rozrywkowe i integracyjne.

Wieloletni członkowie Komitetu Naukowego i główni partnerzy konferencji „Awarie Budowlane” uhonorowani z okazji jubileuszu trzydziestolecia [Fot. Archiwum organizatorów konferencji]

 

70 lat Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN

Po uroczystym otwarciu konferencji „Awarie Budowlane 2022” odbyła się sesja poświęcona jubileuszowi 70-lecia Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, podczas której wystąpili: były przewodniczący Komitetu prof. Wojciech Radomski i obecny prof. Kazimierz Furtak.

Komitet Inżynierii Lądowej powstał w maju 1952 r. wraz z utworzeniem Polskiej Akademii Nauk i działał do 1977 r. Od 1978 r. rozszerzył zakres kompetencji i funkcjonuje pod obecną nazwą – Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Zadania Komitetu do przede wszystkim:

  • omawianie istotnych problemów danej dyscypliny naukowej oraz organizowanie w tym celu dyskusji i konferencji naukowych;
  • współdziałanie przy wprowadzaniu w życie i upowszechnianiu wyników badań naukowych;
  • inicjowanie i rozwijanie współpracy z zagranicznymi organizacjami i ośrodkami naukowymi związanymi z budownictwem;
  • przeprowadzanie oceny stanu i potrzeb dyscyplin naukowych oraz instytucji naukowych z własnej inicjatywy lub na wniosek organów nadzorujących te instytucje;
  • kreowanie nowych kierunków badań;
  • przygotowywanie ekspertyz naukowych;
  • współpraca z innymi Komitetami PAN, jednostkami naukowymi oraz przedstawicielami praktyki budowlanej;
  • prowadzenie działalności wydawniczej.

W skład Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN wchodzi 11 Sekcji. Zakres działania jest sumą specjalności reprezentowanych w Sekcjach, począwszy od mechaniki konstrukcji przez różne rodzaje konstrukcji, materiały budowlane, technikę sanitarną po zagadnienia związane z eksploatacją obiektów.

Członkowie Komitetu to elita specjalistów z danych dyscyplin. Kształtowanie polityki naukowej i ocena wyników badań jest często postulowana podczas Zgromadzenia Ogólnego PAN jako najważniejsze zadanie Komitetów.Aby ich wpływ na politykę naukową w kraju mógł być stopniowo wzmacniany, niezbędne są jednak nowe uregulowania prawne.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu prof. Kazimierz Furtak, obecnie toczy się dyskusja nad zmniejszeniem liczby Komitetów PAN.

Przebieg obrad „Awarii Budowlanych 2022”

W programie konferencji znalazło się 11 sesji tematycznych. W dniu otwarcia odbyła się pierwsza z nich na temat budownictwa ogólnego. Referaty plenarne w tej sesji wygłosili: prof. Joast Wadvaren z Holandii, doctor honoris causa ZUT, oraz prof. Piotr Moncarz z USA. Pierwszy referat poświęcony był przyczynom zawalenia się parkingu wielopoziomowego na lotnisku w Holandii, jeszcze przed jego oddaniem do użytkowania, a drugi sposobom zapobiegania awariom. Dzień otwarcia konferencji zakończył się uroczystą Galą Jubileuszową, którą uświetnił występ artystów z Teatru Polskiego w Szczecinie.

W drugim dniu obrad odbyły się 3 sesje tematyczne poświęcone: geotechnicznym aspektom awarii; tunelom oraz bezpieczeństwu w budownictwe. Ta ostatnia miała formę dyskusji panelowej.

Po zakończeniu obrad uczestnicy konferencji zwiedzili budowany obecnie tunel pod Świną w Świnoujściu. Drugi dzień konferencji „Awarie Budowlane 2022” zakończył się bankietem w stylu lat trzydziestych XX wieku, podczas którego odbył się pokaz tańca towarzyskiego tancerzy ze Szkoły Dance Club w Szczecinie.

W programie trzeciego dnia konferencji znalazły się 4 sesje tematyczne dotyczące: awarii obiektów mostowych i drogowych; materiałowych aspektów awarii i napraw; awarii obiektów zabytkowych i sakralnych; diagnostyki w ocenie bezpieczeństwa konstrukcji oraz wieczór urodzinowy.

Ostatni, czwarty dzień poświęcony był awariom konstrukcji żelbetowych i metalowych, a na zakończenie obrad odbyła się sesja zamykająca. Podczas całej konferencji prezentowały się również firmy sponsorujące to wydarzenie. Jak podają organizatorzy, w „Awariach Buowlanych 2022” uczestniczyło 430 osób z Polski i zagranicy.

Krystyna Wiśniewska

Materiały Budowlane 07/2022, strona 84-85 (spis treści >>)

O ekonomii, ekologii i marketingu na XII Kongresie Stolarki Polskiej

Co roku od dwunastu lat Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD) organizuje Kongres Stolarki Polskiej. W tegorocznej edycji, która odbyła się 26.05. br. W Warszawie, uczestniczyło przeszło 300 osób. Byli wśród nich właściciele i przedstawiciele kadry zarządzającej firm z branży stolarki budowlanej, a także reprezentanci administracji rządowej i samorządowej, ośrodków naukowo-badawczych, przedsiębiorstw wykonawczych. Obrady Kongresu otworzył Janusz Komurkiewicz – prezes zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi. W tej części wydarzenia, list od Piotra Uścińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, skierowany do uczestników odczytał Adam Baryłka, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji tego resortu. Uczestnicy Kongresu mieli też okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli ukraińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Rynku Okien i Fasad, dotyczących aktualnej sytuacji w Ukrainie i pomocy dla walczących na froncie. Program merytoryczny Kongresu został podzielony na trzy bloki poświęcone ekonomii, ekologii oraz marketingowi.

Branża stolarki budowlanej na tle sytuacji geopolitycznej

Pierwszy blok Kongresu dotyczył funkcjonowania branży stolarki budowlanej w obecnej sytuacji geopolitycznej. Prof. dr hab. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska, przedstawił perspektywy gospodarcze dla Polski. Wskazał zagrożenia takie jak długotrwała „zimna wojna” między Rosją i Zachodem, trwałe pogorszenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski czy niestabilność finansowa i utrzymanie się wysokiej inflacji, natomiast za szanse uznał m.in. możliwość udziału rodzimych firmw powojennej odbudowie Ukrainy. O gotowości firm branży stolarki budowlanej do realizacji celów zrównoważonego rozwoju mówił Dariusz Kryczka, menedżer w Kancelarii EY Law w Zespole Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju, ekspert ds. energii i klimatu. Podkreślił, że w przyszłości uwzględnienie tych celów w biznesplanie może przełożyć się na zysk przedsiębiorstwa. Prof. dr hab. Waldemar Rogowski, kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH, zaprezentował cechy współczesnego, zmiennego otoczenia gospodarczego, jako czynnika zwiększającego ryzyko w działalności gospodarczej oraz podkreślił, że w obecnej sytuacji poradzą sobie firmy, które będą działały elastycznie, umiejętnie dopasowując się do szybko zmieniających się wymagań.

Pierwszy blok zakończyła dyskusja panelowa, która dotyczyła m.in.: wzrostu cen stolarki na tle sytuacji w budownictwie; braku rąk do pracy i zwiększania się kosztów pracy; dostępności surowców; możliwości działania na rynkach zagranicznych. W panelu udział wzięli: Paweł Dziekoński, wiceprezes zarządu Grupy FAKRO; Benedykt Korduła, dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass; Tomasz Socha, associate partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY; Tomasz Stoga, prezes zarządu Profit Development SA, prezes Oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich we Wrocławiu; Małgorzata Walczak-Gomuła, prezes zarządu ASM- -Research Solutions Strategy i Jacek Woźniak, dyrektor sprzedaży PORTA KMI Poland.

Ekologia – ważne wyzwanie dla branży stolarki budowlanej

Drugi blok Kongresu poświęcony był ochronie klimatu i zrównoważonemu budownictwu. Dr inż. Dorota Bartosz, dyrektor techniczna ds. budownictwa zrównoważonego w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego, przedstawiła zagadnienia związane z dekarbonizacją budownictwa do 2050 r. Ważnemu tematowi dotyczącemu recyklingu stolarki PVC poświęcone było wystąpienie Karola Pięty, country managera Dekura Poland oraz project managera EPPA Poland. W programie tego bloku znalazł się też premierowy pokaz filmu o recyklingu okien PVC, zrealizowanego w ramach kampanii DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ.

Sprzedaż i marketing przyszłości

Trzeci blok miał formę debaty i dotyczył sprzedaży oraz marketingu przyszłości. Uczestniczyli w niej: Magdalena Cedro-Czubaj – dyrektor marketingu Grupy Oknoplast, członek zarządu Związku POiD; Katarzyna Kozłowska – kierownik Działu Marketingu KRISPOL; Janusz Komurkiewicz – członek zarządu FAKRO, prezes zarządu Związku POiD; Agnieszka Mazur – dyrektor zarządzająca marketingiem globalnym w firmie WIŚNIOWSKI oraz Artur Pęksyk – członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu PORTA KMI POLAND. Podczas debaty próbowano odpowiedzieć na pytania, czy digital zastąpi sklepy stacjonarne i jakie będą przyszłe kanały sprzedaży stolarki budowlanej, czy i jak inflacja wpłynie na sprzedaż produktów oraz w jaki sposób komunikować i budować markę w czasie kryzysu.

XII edycji Kongresu Stolarki Polskiej towarzyszyła uroczysta gala, podczas której Honorowe Członkostwo Związku POiD przyznane zostało Janowi Szulżykowi, prezesowi, założycielowi i twórcy sukcesu firmy POL-SKONE, a Zdzisława Maliszewskiego, wieloletniego eksperta Związku POiD ds. technicznych, uhonorowano Orłem Polskiej Stolarki. Ponadto firmom członkowskim, które w tym roku obchodzą jubileusz 20-, 25-, 30-, 35- i 65-lecia działalności, wręczono okolicznościowe statuetki. Danuta

Kostrzewska-Matynia 

  

 

Materiały Budowlane 07/2022, strona 83 (spis treści >>)

Zmiana cen materiałów budowlanych w czerwcu oraz za 6 miesięcy 2022 roku

Marzena Mysior-Syczuk
Główny Koordynator ds. Public Relations
Grupa PSB Handel S.A.

Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2022 r. zwiększyły się średnio o prawie 32%, w porównaniu z czerwcem 2021 r. we wszystkich badanych grupach towarowych (tabela), w tym: izolacji termicznych o 62%; ścian i kominów o 48%; dachów oraz rynien o 43%; izolacji wodochronnych o 41%; suchej zabudowy o 38%; cementu i wapna o 34%; płyt OSB o 34%; materiałów wykończeniowych o 30%; stolarki budowlanej o 25%; instalacji oraz ogrzewania o 25%; narzędzi o 21%; chemii budowlanej o 21%; farb i lakierów o 20%; oświetlenia i elektryki o 18%. 

  

Materiały Budowlane 07/2022, strona 82 (spis treści >>)