logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-12-2021

Zmiana cen materiałów budowlanych w listopadzie oraz po 11 miesiącach 2021 roku

Marzena Mysior-Syczuk
Główny Koordynator ds. Public Relations
Grupa PSB Handel S.A.

Z analizy Grupy PSB Handel S.A. (tabela) wynika, że ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2021 r., w porównaniu z listopadem2020 r., zwiększyły się średnio o 23%, w takich grupach towarowych, jak: płyty OSB (+80%); izolacje termiczne (+57%); sucha zabudowa (+49%); dachy, rynny (+21%); ściany, kominy (+18%), izolacje wodochronne (+17%); instalacje, ogrzewanie (+17%); oświetlenie, elektryka (+13%); płytki, łazienki, kuchnie (+13%); narzędzia (+13%); stolarka budowlana (+12%); wykończenie (+12%); chemia budowlana (+10%); farby, lakiery (+8%) oraz cement, wapno (+6%). 

   

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 73 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w okresie dziesięciu miesięcy 2021 roku

mgr Janusz Kobylarz

Październik 2021 r. był kolejnym miesiącem zwiększenia sprzedaży produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących 10 i więcej osób. Wzrost był taki sam, jak przed miesiącem i wyniósł 4,2%, wobec spadku o 5,8% w październiku 2020 r. (tabela 1). Podobnie jak we wrześniu, o wzroście produkcji w całym budownictwie zdecydowały lepsze wyniki przedsiębiorstw, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie specjalistycznych robót budowlanych – o 12,7%, wobec spadku o 1,8% w październiku 2020 r. 

   

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 71-72 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w październiku 2021 roku

mgr Małgorzata Kowalska

Wyniki badań GUS, bazujące na raportach dużych przedsiębiorstw przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób wskazują, że w październiku 2021 r. utrzymało się notowane od kilku miesięcy spowolnienie wzrostu produkcji materiałów budowlanych. Spośród 45 obserwowanych grup wyrobów dodatnią dynamikę produkcji w październiku 2021 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., zanotowano w 28 grupach (we wrześniu w 32), a w porównaniu z wrześniem 2021 r. tylko w 15 grupach (we wrześniu, w porównaniu z sierpniem, w 29).

   

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 68-70 (spis treści >>)

Zapotrzebowanie rynku na pracowników wykonujących zawody związane z budownictwem

Małgorzata Rybak, Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Źródłem informacji pomocnych przy ocenie bieżącego oraz przyszłego popytu na określone zawody jest badanie statystyczne Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów [1]. Badanie to koncentruje się na stronie popytowej, kształtowanej przez podmioty gospodarki narodowej. Jest to nowe badanie, realizowane metodą reprezentacyjną, co 3 lata, i obejmuje jednostki zatrudniające przynajmniej jedną osobę. W badaniu zapotrzebowania na pracowników wg grup zawodów statystyka publiczna wykorzystuje Klasyfikację zawodów i specjalności (KZiS) wprowadzoną rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. 

   

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 66-67(spis treści >>)

Stała obecność kierownika budowy na budowie – rozsądny obowiązek czy pułapka?

Anna Kurdyła, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Mimo że wykonywanie obowiązków kierownika budowy wiąże się z koniecznością jego stałej obecności na terenie budowy, to nie ma regulacji precyzyjnie wskazujących, kiedy, jak często i jak długo kierownik budowy powinien być obecny na budowie. Kierownik budowy jest kluczowym uczestnikiem procesu budowlanego, obarczonym licznymi obowiązkami na każdym z jego etapów. Z każdą nowelizacją przepisów Prawa budowlanego zakres jego obowiązków jest rozbudowywany, co skutkuje zwiększaniem zakresu odpowiedzialności oraz coraz większymi trudnościami w podołaniu wszystkim stawianym wymaganiom i oczekiwaniom. 

   

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2021, strona 64-65 (spis treści >>)