logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-11-2019

Jubileusz osiemdziesięciolecia urodzin Profesora Leonarda Runkiewicza

Profesor dr hab. inż. Leonard Runkiewicz to wyjątkowy człowiek, który dzięki swojej wytrwałości i pasji inżynierskiej stał się autorytetem naukowym w dziedzinie konstrukcji budowlanych, uznanym mentorem dla młodszych pokoleń oraz zdobywcą szczytów górskich na całym świecie .W tym roku obchodzi jubileusz osiemdziesięciolecia urodzin.

Swoje życie naukowe Profesor związał z Politechniką Warszawską (PW). W 1961r. uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera budownictwa lądowego na Wydziale Budownictwa Przemysłowego, a następnie podjął pracę w Katedrze Teorii Sprężystości i Plastyczności. Jubilat do dziś pracuje jako wykładowca na Wydziale Inżynierii Lądowej PW. Równolegle zdobywał wiedzę praktyczną, pracując w biurach projektowych. Wtedy zaprojektował konstrukcję walcowni Huty Warszawa oraz wiele elementów konstrukcyjnych dworca Warszawa-Śródmieście, a w późniejszym czasie nadzorował budowę osiedla Ursynów. 

W 1965 r., w dwudziestą rocznicę powstania Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), ówczesny magister inżynier podjął pracę w tej instytucji i sześć lat później obronił pracę doktorską z dziedziny konstrukcji budowlanych, które pozostały jego specjalnością. W Instytucie prowadził wiele badań doświadczalnych i analitycznych związanych z bezpieczeństwem konstrukcji. W latach 1975 – 1981 był kierownikiem Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, a następnie, do 2002 r., kierownikiem Zakładu Konstrukcji Budowlanych. Do dziś pracuje na stanowisku profesora w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu. Jest wieloletnim członkiem Rady Naukowej ITB: w latach 2015 – 2017 był jej Przewodniczącym, a przez 20 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Stopni i Awansów Naukowych (44 zakończone przewody doktorskie!).

Kariera naukowa Profesora toczyła się kołem konstrukcji budowlanych. W 1981 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie budownictwo, specjalności konstrukcje budowlane i budownictwo ogólne. Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych, nadany przez Radę Państwa, uzyskał w 1987 r.

Z okazji pięknego jubileuszu 80-lecia urodzin i sześćdziesięciu lat pracy zawodowej, w tym pięćdziesięciu pięciu w ITB, życzymy Panu Profesorowi wielu lat w pełnym zdrowiu, wszelkiej pomyślności oraz dalszych osiągnięć w pracy na rzecz Instytutu i polskiego budownictwa. 

dr inż. Robert Geryło
Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 73 (spis treści >>)

Awanse naukowe w architekturze, urbanistyce oraz inżynierii lądowej i transporcie w III kwartale 2019 roku

Awanse naukowe pracowników wyższych uczelni technicznych i instytutów naukowych w III kwartale 2019 r.:

  • Stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie architektura i urbanistyka,
  • Stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport,
  • Stopnie naukowe doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka,
  • Stopnie naukowe doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.

Przygotowała i opracowała: kpt. dr inż. Sylwia Boroń
Szkoła Główna Służby Pożarniczej; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 69-71 (spis treści >>)

Niedobór pracowników oraz coraz większe koszty pracy w polskim budownictwie w 2020 roku

Forum Budownictwo w Polsce to doroczna branżowa debata, podczas której omawiane są najnowsze dane, prognozy i strategie decydujące o kształcie rynku. Podczas IV Forum PMR „Budownictwo w Polsce 2020 r.” (10 października br.) przeszło 150 przedstawicieli zarządów kluczowych firm wykonawczych, deweloperów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, a także organizacji związanych z polskim rynkiem budowlanym przedstawiło ich zdaniem największe zagrożenia czyhające na budownictwo w najbliższych latach. W głosowaniu, aż 60% jego uczestników wskazało brak pracowników oraz coraz większe koszty pracy jako największe wyzwania, z jakimi będzie musiało zmierzyć się budownictwo (szczególnie infrastrukturalne) w 2020 r., natomiast 20% głosujących – osłabienie popytu na usługi budowlane (rysunek 1). Wyniki te są zbieżne z rezultatami badania firm budowlanych przeprowadzonego przez PMR, zaprezentowanymi w raporcie „Sektor budowlany w Polsce – II połowa 2019” – „Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019 – 2024”.

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 68 (spis treści >>)

Nowe działania w kampanii DOBRY MONTAŻ

Zakup okna, drzwi czy bramy garażowej to ważne przedsięwzięcie, na które inwestorzy decydują się z reguły raz na kilkanaście lat. Najlepsze nawet parametry użytkowe danego wyrobu nie zapewnią jednak jego komfortowej, długotrwałej eksploatacji. Na równi z jakością produktu, decyduje o tym dobry montaż. O tym, jak powinien on wyglądać i jakie niesie ze sobą korzyści, mówi ogólnopolska kampania edukacyjna DOBRY MONTAŻ, organizowana przez Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD). Jej bieżąca odsłona została wzbogacona o wiele nowych działań.

Dobry montaż stolarki budowlanej to wiele korzyści: ograniczenie strat ciepła; komfortowa eksploatacja; trwałość; estetyka i bezpieczeństwo. O znaczeniu dobrego montażu Związek POiD, wraz z uznanymi markami z branży stolarki budowlanej, mówi już od pięciu lat w ramach kampanii edukacyjnej DOBRY MONTAŻ. We wrześniu 2019 r. wystartowała szósta edycja tej kampanii, której nowością jest profil Edmonta w mediach społecznościowych. Na Facebooku Edmont, jako bohater marki DOBRY MONTAŻ, uczestniczy w dyskusjach i propaguje zawód montera stolarki budowlanej wśród uczniów, a także udostępnia i komentuje materiały związane z tematyką prawidłowej instalacji stolarki budowlanej. Edmonta można spotkać też na YouTube, gdzie jego aktywność to m.in. publikowanie i komentowanie treści na kanale Związku POiD, popularnych kanałach budowlanych i kanałach partnerów kampanii. W ramach DOBREGO MONTAŻU realizowane są także działania skierowane do monterów i punktów dystrybucji stolarki budowlanej. Dla ich przedstawicieli opracowane zostały szkolenia. Ich uczestnicy otrzymują wiedzę na temat DOBREGO MONTAŻU w praktyce.

Punkty dystrybucji otrzymują też specjalny pakiet materiałów promocyjnych, m.in. dyplom, banner internetowy oraz pliki graficzne do brandingu samochodu firmowego, z których mogą korzystać w swojej działalności. Wiarygodnych monterów i firmy sprzedające wyroby stolarki budowlanej można znaleźć w wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej dobrymontaz.com. Są tam również wyróżnione DOBRE FIRMY, czyli punkty cieszące się najlepszą opinią i największym zaufaniem Partnerów kampanii.

* * *

Partnerzy VI edycji kampanii DOBREGO MONTAŻU to: FAKRO; HÖRMANN; KLIMASWKRĘT-MET; KRISPOL; PORTA KMI POLAND; PROLINE; SOUDAL. Patronat honorowy sprawuje:Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Patronem merytorycznym kampanii jest Instytut Techniki Budowlanej, a partnerem merytorycznym Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Kampanię, w charakterze ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy stolarki budowlanej. DOBRY MONTAŻ zyskał również wsparcie patronów medialnych, wśród których jest m.in. redakcja miesięcznika „Materiały Budowlane”.

 

Materiały Budowlane 11/2019, strona 67 (spis treści >>)

Już „tylko” co czwarta złotówka w budownictwie powstaje w „szarej” gospodarce

W tytule artykułu kryje się ironia, która jednak oddaje wiernie sytuację. Rok wcześniej napisałbym, że co trzecia złotówka w budownictwie powstaje w „szarej” gospodarce. Czyli sytuacja się poprawia. Zacznę od liczb z najwyższego pułapu. Produkt Krajowy Brutto (PKB), wg najbardziej aktualnych danych, wyniósł wg GUS w 2017 r. dokładnie 1 989 351 mln zł. W tej wielocyfrowej kwocie kryła się „szara” gospodarka, której wartość wyniosła 240 707 mln zł. W ujęciu procentowym jej udział stanowił 12,1%w PKB. W zaokrągleniu można powiedzieć, że co ósma złotówka w PKB pochodziła z „szarej” gospodarki. W budownictwie było – niestety – dwa razy gorzej. Dlaczego dopiero pod koniec 2019 r. znamy wskaźniki procentowe „szarej” gospodarki i jej udział w PKB w ujęciu wartościowym za dwa lata wstecz, a dane za 2018 r. ukażą się dopiero w drugiej połowie 2020 r.? Okazuje się, że precyzyjne wyliczenie wszystkich pozycji rachunków narodowych wraz z doszacowaniem do PKB rezultatów „szarej” gospodarki zajmuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, półtora roku, a nawet dłużej.

„Szare” budownictwo po 2017 r.
Na statystyczne dane na temat „szarego” budownictwa w 2018 r. i w minionych miesiącach 2019 r. trzeba będzie jeszcze długo czekać, ale już teraz można zwrócić uwagę na pewne zjawiska sprzyjające bądź nie gospodarce nierejestrowanej. Najpierw jednak sięgnę do ostatniej z sześciu edycji raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPiAG) pt. Szara strefa 2019. Raport zawiera m.in. szacunki rozmiarów szarej strefy (w ujęciu GUS) w PKB w latach 2015 – 2019.Wraz z prognozowanym przez autorów wzrostem PKB gospodarka nieobserwowana będzie w latach 2018 – 2019 rosnąć w ujęciu wartościowym, przy malejącym jej udziale procentowym. Niestety, raport nie zawiera prognoz dotyczących „szarej” gospodarki w sektorach. Mimo to każdy, kto interesuje się tym zjawiskiem, powinien sięgać do kolejnych edycji opracowań IPiAG. Autorzy raportu zdecydowanie podkreślają, że czynnikiem, który w szczególny sposób skłania mikroprzedsiębiorców do uczestniczenia w szarej strefie, jest podnoszenie wysokości minimalnego wynagrodzenia. 

Mirosław Ziach

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 64-66 (spis treści >>)