logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-09-2019

Zmiana cen materiałów dla budownictwa w lipcu 2019 roku

Marzena Mysior-Syczuk, Główny Koordynator ds. Public Relations Grupa PSB Handel S.A.

Ceny w lipcu 2019 r., w porównaniu z lipcem 2018 r., zwiększyły się w następujących grupach towarowych: ściany, kominy (+18,0%); cement, wapno (+10,8%); sucha zabudowa (+5,1%); chemia budowlana (+4,5%); farby, lakiery (+3,1%); wykończenie (+3,1%); instalacje, ogrzewanie (+3,0%); dachy, rynny (+2,9%); izolacje wodochronne (+2,7%); stolarka (+2,5%); płytki, łazienki, kuchnie (+1,7%); narzędzia (+1,3%) oraz oświetlenie, elektryka (+1,1%). Natomiast spadek cen nastąpił w grupach: izolacje termiczne (-3,3%) oraz płyty OSB (-8,4%).

Ceny w okresie I-VII 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., zwiększyły się w przypadku następujących grup towarowych: ściany, kominy (+18,3%); cement, wapno (+9,6%); izolacje wodochronne (+4,7%); chemia budowlana (+4,4%); instalacje, ogrzewanie (+3,1%); płytki, łazienki, kuchnie (+2,0%); narzędzia (+1,7%); płyty OSB (+1,3%); izolacje termiczne (+0,9%) oraz oświetlenie, elektryka (+0,6%).

Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie I-VI 2019 r. w porównaniu z I-VI 2018 r., wyniósł minus 2,5%, w tym w budownictwie indywidualnym plus 4,6%, a w budownictwie na sprzedaż/ wynajem minus 5,5%. W przypadku mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto, dynamika wyniosła plus 1,5% (w budownictwie indywidualnym plus 3%, a w budownictwie na sprzedaż/ wynajem plus 0,3%).

 

Materiały Budowlane 9/2019, strona 97 (spis treści >>)

 

 

Sprzedaż produkcji budowlano- -montażowej i produkcja sprzedana w okresie siedmiu miesięcy 2019 roku

mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W lipcu br. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wykonana na terenie kraju w jednostkach budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób była większa (w cenach stałych) o 6,6% niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 18,7% (tabela 1). Lepsze efekty uzyskano jednak tylko w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 19,4%, wobec wzrostu o 20,7% w lipcu ub. roku, kiedy lepsze wyniki odnotowano we wszystkich działach budownictwa. Spadek sprzedaży produkcji w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków, wyniósł 2,9%, a w podmiotach realizujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – 2,8%. Wzrost sprzedaży robót o charakterze inwestycyjnym był taki sam jak robót remontowych i wyniósł 6,6%.

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z czerwcem br. ogółem była większa o 5,8%.Wzrost odnotowano w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 16,6%, oraz w przedsiębiorstwach realizujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – o 1,5%, natomiast spadek w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest realizacja budynków – o 5,1%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, sprzedaż produkcji budowlano-montażowej ogółem była większa niż w lipcu ub. roku o 5,5%i o 0,6% mniejsza w porównaniu z czerwcem br.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 9/2019, strona 95-96 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w lipcu 2019 roku

mgr Małgorzata Kowalska

Ze wstępnych danych GUS pozyskanych od dużych przedsiębiorstw przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób wynika, że po czerwcowym spadku produkcji wyrobów dla budownictwa, w lipcu 2019 r. nastąpił ponowny jej wzrost zarówno w porównaniu z lipcem 2018 r., jak i czerwcem 2019 r. Spośród 45 obserwowanych grup wyrobów wzrost produkcji w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku zanotowano w 24 grupach (w czerwcu tylko w 13 w porównaniu z czerwcem 2018 r.), a w porównaniu z poprzednim miesiącem bieżącego roku – w 33 (w czerwcu w porównaniu z majem – tylko w 10). Skala wzrostu nie była jednak zbyt duża, co spowodowało zmniejszenie się liczby grup, w których odnotowano dodatnią dynamikę produkcji wytworzonej w okresie styczeń – lipiec 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. do 22 grup z 27 za okres styczeń – czerwiec 2019 r. 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 9/2019, strona 92-94 (spis treści >>)

Idealna odzież robocza na jesień

mgr Jarosław Chojnacki, PROFIX Sp. z o.o.

Ubieranie się warstwowo jest świetnym sposobem na zachowanie komfortu, a właściwy, adekwatny do pory roku dobór odzieży roboczej sprawia, że każda praca staje się łatwiejsza. Im więcej warstw, tym łatwiej dopasować ubiór do panujących warunków atmosferycznych.

Ważnym elementem stroju roboczego jest warstwa stykająca się bezpośrednio ze skórą. Bardziej niż jakakolwiek inna pomaga ona regulować temperaturę ciała przez pozbycie się wilgoci. Najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem jest zastosowanie koszulki termoaktywnej. Specjalny skład i struktura materiału zapewniają doskonałą wentylację, a powstająca w czasie pracy wilgoć jest szybko i skutecznie odprowadzana na zewnątrz. Warunkiem, który musi być spełniony, aby tego rodzaju koszulka w pełni spełniła swoją rolę, jest perfekcyjne dopasowanie jej rozmiaru do ciała.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 9/2019, strona 90 (spis treści >>)

System analizy statystycznej wypadków

dr Andrzej Skarżycki, PORR SA

Mimo systematycznej poprawy stanu bezpieczeństwa pracy w polskim budownictwie nadal występują różne problemy w obszarze bhp. Jednym z nich jest utrzymująca się znaczna liczba wypadków przy pracy, w tym śmiertelnych i ciężkich. Firmy zrzeszone w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (PBB) opracowały system analizy statystycznej wypadków, którego głównym celem jest dostarczenie wiedzy o zdarzeniach niebezpiecznych.

W 2010 r., w którym siedem największych firm budowlanych w Polsce podpisało Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, odnotowano na budowach 112 wypadków śmiertelnych. Powstanie Porozumienia traktowano wówczas jako sprzeciw firm budowlanych wobec wzrostu liczby wypadków podczas pracy na budowach. W 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych w budownictwie wyniosła 48, co pokazuje niewątpliwy postęp w dziedzinie bhp, jaki dokonał się m.in. dzięki działaniom PBB, do którego w tym czasie dołączyło 6 kolejnych firm.

Cieszy fakt, że zmniejsza się liczba wypadków w budownictwie, ale mimo wszystko budownictwo znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby śmiertelnych wypadków przy pracy w Polsce.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 9/2019, strona 89 (spis treści >>)