logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-07-2019

Wrocławskie Dni Mostowe 2019

Projektować i budować mosty należy z większym rozmysłem, biorąc pod uwagę aspekty architektoniczne, estetyczne i środowiskowe, bowiem w tym obszarze występują duże zaniedbania. W związku z tym 28 – 29 listopada 2019 r. odbędą się Wrocławskie Dni Mostowe pod hasłem „Mosty a środowisko”.

Jak co roku seminarium poprzedzą warsztaty (27 listopada 2019 r.), które w tym roku odbędą się pod hasłem: Zabezpieczenia antykorozyjne i kontrole stanu kabli sprężających oraz cięgien w konstrukcjach mostowych. Wykłady są adresowane do administracji drogowej różnych szczebli, firm wykonawczych specjalizujących się w inżynierii mostowej, biur projektów, biur nadzorujących proces budowy, a także pracowników naukowych, doktorantów i studentów...

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 77 (spis treści >>)

Dziesięciolecie Związku „SIPUR”

Okrągła, dziesiąta rocznica działalności Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” była powodem zorganizowania jubileuszowego spotkania, które odbyło się 11 – 12 czerwca br. w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie k. Poznania. Na jubileusz zaproszono, oprócz członków „SIPUR”, także szefów i przedstawicieli instytutów badawczych działających na rzecz budownictwa, branżowych mediów, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i organizacji oraz ekspertów... 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 75-76 (spis treści >>)

Konkurs TOPTEN 2019 rozstrzygnięty

30 maja br. w hotelu MDM w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowania piątej edycji konkursu TOPTEN na najlepszą stolarkę budowlaną dostępną na polskim rynku, organizowanego przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. W tegorocznej edycji konkursu TOPTEN oceniano parametry okien pionowych, okien dachowych oraz drzwi zewnętrznych. Podstawą oceny była ich efektywność energetyczna na podstawie bilansu energetycznego...

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 73 (spis treści >>)

X Kongres Stolarki Polskiej pod hasłem rozwiązań SMART

Krystyna Wiśniewska

 

Od dziesięciu lat Związek Polskie Okna iDrzwi (POiD) organizuje Kongres Stolarki Polskiej. Jubileuszowa edycja tego wydarzenia odbyła się 23 – 24 maja 2019r. w hotelu „Warszawianka” w Jachrance i zgromadziła przeszło 300 osób. Byli wśród nich właściciele i przedstawiciele kadry zarządzającej firm z branży stolarki budowlanej z całej Polski, reprezentanci sektora budownictwa, organizacji branżowych, nauki i dziennikarze prasy budowlanej. Obrady Kongresu otworzył Janusz Komurkiewicz – Prezes Zarządu Związku POiD, który przypomniał również największe osiągnięcia tej organizacji w ostatnich latach, takie jak m.in. realizacja programu „Dobry montaż” czy wprowadzenie do szkół budowlanych nowego zawodu pod nazwą monter stolarki.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 72 (spis treści >>)

XXIX Konferencja „Awarie Budowlane”

prof. Maria Kaszyńska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

 

Tegoroczna edycja konferencji, zorganizowanej przez Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Szczeciński Oddział PZITB oraz Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, odbyła się 20 – 24.05.2019 r. tradycyjnie w Międzyzdrojach, po raz pierwszy pod nazwą International Conference on Structural Failures – Awarie Budowlane. W konferencji udział wzięło 480 osób, reprezentujących wyższe uczelnie i instytuty naukowe, firmy consultingowe i wykonawców, nadzór budowlany, urzędy i administrację, biura projektowe i wydawnictwa oraz przedstawiciele z USA, Niemiec, Holandii i Malezji.

Konferencja „Awarie Budowlane” wzbogaca uczestników nie tylko o wiedzę, ale także branżowe kontakty. Zagadnienia poruszane w referatach umożliwiają naukę na cudzych błędach i stanowią doskonałą lekcję dla wszystkich zainteresowanych procesem budowlanym. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że konferencja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych oraz ograniczenia liczby katastrof i awarii budowlanych. Kolejna jubileuszowa XXX konferencja odbędzie się w maju 2021 r.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 71 (spis treści >>)

Zmiana cen materiałów dla budownictwa w maju 2019 roku

Marzena Mysior-Syczuk, Główny Koordynator ds. Public Relations
Grupa PSB Handel S.A.

 

W maju 2019 r. zwiększyły się ceny we wszystkich grupach towarowych w porównaniu z majem 2018 r.: ściany, kominy (+19,0%); cement, wapno (+9,6%); izolacje wodochronne (+4,7%); farby, lakiery (+4,6%); chemia budowlana (+4,5%); sucha zabudowa (+4,0%); dachy, rynny (+3,6%); instalacje, ogrzewanie (+3,6%); wykończenie (+3,5%); płytki, łazienki, kuchnie (+3,2%); stolarka (+3,0%); narzędzia (+1,7%); izolacje termiczne (+1,7%); płyty OSB (+0,5%) oraz oświetlenie i elektryka (+0,3%).

W okresie I –V 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., zwiększyły się również ceny we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy (+17,9%); cement, wapno (+9,3%); izolacje wodochronne (+5,1%); farby, lakiery (+4,4%); płyty OSB (+4,4%); chemia budowlana (+4,3%); sucha zabudowa (+4,1%); dachy, rynny (+4,0%); wykończenie (+3,9%); stolarka (+3,3%); instalacje, ogrzewanie (+3,2%); płytki, łazienki, kuchnie (+2,2%); izolacje termiczne (+2,1%); narzędzia (+1,7%) oraz oświetlenie, elektryka (+0,3%).

 

Materiały Budowlane 7/2019, strona 70 (spis treści >>)