logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-2018-09

XVII Walny Zjazd Delegatów SITPMB

25 ÷ 27 maja 2018 r. w Cementowni „Kujawy-Lafarge” w Bielawach obradował XVII Walny Zjazd Delegatów (WZD) Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (SITPMB). Obrady rozpoczęły się od ostatniego w XVI kadencji władz, połączonego zebrania Zarządu Głównego oraz Rady Naczelnej. Głównymi punktami połączonych zebrań było:
● zatwierdzenie bilansu Stowarzyszenia za 2017 r.;
● zaopiniowanie wniosków o przyznanie godności Członka Honorowego zasłużonym działaczom i sympatykom SITPMB;

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 09/2018, strona 112-113 (spis treści >>)

Zmiana cen materiałów dla budownictwa w lipcu 2018 r

Ceny wyrobów dla budownictwa, liczone od stycznia 2018 r. metodą średniej ważonej, zwiększyły się w lipcu 2018 r., w porównaniu z lipcem 2017 r., we wszystkich grupach towarowych: płyty OSB, drewno (+33,3%); izolacje termiczne (+14,2%); ściany, kominy (+12,5%); farby, lakiery (+6,2%); izolacje wodochronne (+4,4%); dachy, rynny (+4,1%); cement,wapno (+3,7%); stolarka (+1,7%); instalacje, ogrzewanie (+1,7%); oświetlenie, elektryka (+1,7%); chemia budowlana (+1,6%); wykończenie (+1,3%); sucha zabudowa (+0,8%); płytki, łazienki, kuchnie (+0,3%).

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 09/2018, strona 111 (spis treści >>)

Naszą dewizą jest produkcja styropianu najlepszej jakości – rozmowa z Anną Śpiewak, Prezes Zarządu Austrotherm Sp. z o.o

Z Anną Śpiewak, Prezes Zarządu Austrotherm Sp. z o.o. rozmawia Krystyna Wiśniewska

Krystyna Wiśniewska: 29 czerwca br. firma Austrotherm uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia działalności na polskim rynku. Bardzo proszę o przybliżenie historii firmy. Jakie najważniejsze inwestycje zostały w tym czasie zrealizowane? Anna Śpiewak: Akt założycielski Austrotherm w Polsce podpisały w 1993 r. trzy firmy: Zakłady Chemiczne Oświęcim (obecnie Synthos); Dämmstoffe Nowotny (obecnie Austrotherm GmbH) oraz Ciech Stomil Łódź. W 2000 r. swoje udziały sprzedały polskie firmy i od 01.02.2001 r. jedynym właścicielem został Austrotherm GmbH. Produkcję styropianu rozpoczęliśmy w Oświęcimiu z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn oraz austriackiego know-how. Szybko okazało się, że mimo rozbudowy fabryki, trzeba poszukać nowej lokalizacji i w 1998 r. utworzyliśmy oddział w Skierniewicach. W obu fabrykach mieliśmy na tyle dużo terenu, że w miarę rosnącego popytu podwoiliśmy zdolności produkcyjne, budując nowe hale i linie technologiczne.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 09/2018, strona 106-107 (spis treści >>)

Departament prawny GUNB informuje

Czy wejście w życie nowych warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, oznacza obowiązek dostosowywania istniejących obiektów do ich wymagań?

Wejście w życie nowych przepisów, dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nie oznacza automatycznie, że wszystkie budynki istniejące przed tą datą muszą być dostosowywane do nowych rozwiązań prawnych. Potwierdzeniem tego są przepisy przejściowe do nowelizacji warunków technicznych wyjaśniające, do których budynków nowe przepisy mają zastosowanie. Stanowią one np., że w przypadku zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ile czasu ma organ na wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie?

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie jest wydawana po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a ustawy – Prawo budowlane. Organ nadzoru budowlanego powinien przeprowadzić tę kontrolę przed upływem 21 dni od dnia otrzymania wezwania inwestora.

Czy budowa basenu przydomowego wymaga pozwolenia na budowę?

W obecnym stanie prawnym budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2 nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 29 ust. 1 pkt 15 w zw. z art. 30 ustawy – Prawo budowlane). Należy przy tym zwrócić uwagę na ustawowe brzmienie art. 29 ust. 1 pkt 15 ustawy wskazujące, że basen musi być „przydomowy”, czyli usytuowany bezpośrednio przy budynku mieszkalnym lub zespole budynków mieszkalnych

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 09/2018, strona 104 (spis treści >>)