logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-2015-04

Rynek materiałów budowlanych do wznoszenia ścian w Polsce w 2014 roku

mgr inż. Lech Misiewicz, Solbet Sp. z o.o.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.04.01

Zgodnie z przewidywaniami sprzed roku, polski rynek materiałów budowlanych do wznoszenia ścian jest w fazie wzrostowej. W 2014 r. wzrost w mniejszym stopniu dotyczył cen, ponieważ te nadal były na niskim poziomie, a bardziej wielkość sprzedaży. Łagodna zima pozwoliła wielu wykonawcom dużych inwestycji na nieprzerywanie prac i dlatego początek 2015 r. podtrzymał dawno niespotykany w branży przypływ optymizmu. Główną przyczyną tak pozytywnej sytuacji jest, utrzymujący się już od dłuższego czasu, wzrost liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych, przede wszystkim wielorodzinnych (najwyższy poziom po rekordowym2007 r.). Warto również zauważyć, że w ostatnich latach znacznie (o ok. 20%) zmniejszyła się liczba nowo budowanych budynków jednorodzinnych.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 4/2015, s. 2 (spis treści >>)

Porotherm T Profi/Dryfix ceramiczne pustaki na ściany jednowarstwowe bez docieplenia

mgr inż. Mirosław Rzeszutko, Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.04.03

Rozwój pustaków ceramicznych pozwolił na osiągnięcie przez nie właściwości użytkowych pozwalających na wznoszenie jednowarstwowych ścian zewnętrznych, w których nadrzędne są funkcje: konstrukcyjna (nośna) oraz termoizolacyjna (ograniczenie strat ciepła). Ilość ciepła, jaka może przenikać przez przegrody zewnętrzne, została określona w przepisach. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązującym od stycznia 2014 r., współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych powinien wynosić nie więcej niż UC (max) = 0,25 W/m2K.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 4/2015, s. 8 (spis treści >>)

Sposoby realizacji oparcia stropów na ścianach

mgr inż. Tomasz Rybarczyk, SOLBET Sp. z o.o.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.04.07

Systemy stropowe najbardziej popularne w budownictwie ogólnym, to stropy gęstożebrowe (np. Teriva), żelbetowe wylewane na mokro, a także półprefabrykowane (np. z płyt stropowych typu filigran lub 2K) i prefabrykowane (np. z płyt kanałowych). W konstrukcji budynku bardzo ważne jes m.in.właściwe wykonanie oparcia stropu i odpowiednie ukształtowanie połączenia stropu z podporami, którymi są najczęściej ściany. W artykule przedstawiono rozwiązania tych newralgicznych miejsc.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 4/2015, s. 26 - 27 (spis treści >>)

Prenumerata dla uczelni wyższych

W 2015 r. studenci wybranych wydziałów o profilu budowlanym otrzymują miesięcznik „Materiały Budowlane” dzięki firmom: DRUTEX S.A., ERBUD, FAKRO, H+H Polska, HUFGARD, INORA, PERI, SCHOMBURG, SIKA, ViaCon, VISBUD-Projekt i VISTAL CONSTRUCTION, a także Instytutowi Techniki Budowlanej, Stowarzyszeniu Producentów Betonów oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Otwórz powiększenie >>

Otwórz powiększenie >>

Materiały Budowlane 4/2015, s. 102 - 103 (spis treści >>)