logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-04-2013

Rynek materiałów budowlanych do wznoszenia ścian w Polsce w 2012 roku

mgr inż. Lech Misiewicz

Wielu producentów materiałów budowlanych do wznoszenia ścian w Polsce nie będzie dobrze wspominało wyników osiągniętych w 2012 r., ponieważ zanotowali nie tylko spadek produkcji, ale również znaczny spadek sprzedaży, a przede wszystkim wyraźny spadek cen. Główną przyczyną takiej sytuacji było wyraźne zahamowanie inwestycji w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym, ale również jednorodzinnym. Znacznie ograniczono również inwestycje ze środków publicznych. Boleśnie odczuły to również firmy budowlane zajmujące się wznoszeniem ścian, ich tynkowaniem i ocieplaniem. Ograniczenia sprzedaży materiałów ściennych spodziewali się wszyscy producenci, ale skala spadku była dla większości sporym zaskoczeniem, szczególnie dla tych firm, które nie zadbały w pierwszych miesiącach roku o zamówienia na drugie półrocze albo próbowały, nie zważając na nadchodzący kryzys, bezkrytycznie podnosić ceny. W 2012 r. wykorzystanie zdolności produkcyjnych całej branży, w zależności od rodzaju materiału, było na poziomie 40 – 60%.

Zamów dostęp do artykułu >>

Dobór wyrobów i materiałów przy projektowaniu i wykonywaniu konstrukcji murowych

dr inż. Roman Jarmontowicz

Autor pokazuje w jaki sposób i z użyciem jakich norm należy projektować konstrukcje murowe zgodnie z Eurokodem 6.

Konstrukcje murowe powinny być projektowane i wykonywane zgodnie z postanowieniami Eurokodu 6. Są z nim związane normy dotyczące elementów murowych, zapraw murarskich, wyrobów dodatkowych do murów, betonu i stali. Wymagania dotyczące elementów murowych są zawarte w PN-EN 771 składającej się z sześciu części, z których każda obejmuje inne elementy murowe: ceramiczne; silikatowe; betonowe z betonów kruszywowych (z kruszywami zwykłymi i lekkimi); z autoklawizowanego betonu komórkowego; z kamienia sztucznego; z kamienia naturalnego.

Zamów dostęp do artykułu >>

Konstruowanie murów wg PN-EN 1996-1-1

dr inż. Radosław Jasiński

W artykule przedstawiono ustalenia normowe dotyczące konstruowania murów niezbrojonych. Wymagania dotyczące konstruowania murów zawarto w rozdziale 8 PN-EN 1996-1-1:2010, w części drugiej PN-EN 1996-2:2010 poświęconej doborowi materiałów i wykonywaniu murów, a zasady konstruowania w wypadku oddziaływań pożarowych znajdują się w PN-EN 1996-1-2:2010. Zalecenia projektowe podane w normach dotyczące sprawdzania stanów granicznych nośności ULS i użytkowalności SLS obowiązują jedynie, gdy mur spełnia odpowiednie wymagania konstrukcyjne.

***

Detailing of masonry structures with accordance to the PN-EN 1996-1-1

Recommendations given in the standards for checking the design ultimate limit state ULS and serviceability limit state SLS only apply if the design meets the design requirements. Therefore, all recommendations and design requirements to be considered as equivalent to the recommenda- tions for conducting calculations. This paper presents the requirements of European standard EC 6 in materials for masonry, minimum thickness and area of wall, and bonding of masonry and joints in the wall of the recommendations contained in the Polish National Annex.

Zamów dostęp do artykułu >>

Gdzie ci murarze?

mgr inż. Sławomir Gąsiorowski

Nowe budynki, a szczególnie budowane w technologii szkieletu żelbetowego ze ścianami wypełniającymi są wykonywane tak, jakby ci, którzy te ściany murowali, chcieli wszystkim dookoła powiedzieć: nie ma się co przejmować, że krzywo wymurowane, gdyż system dociepleniowy wszystko przykryje. Rzeczywiście, przykryje ścianę z zewnątrz budynku i zamaskuje błędy wykonawcze, ale nie zapobiegnie zarysowaniu ścian, które będą widoczne od strony klatek schodowych lub mieszkań. Tak źle, jak obecnie, z doborem właściwej zaprawy do rodzaju stosowanych elementów murowych oraz z dokładnością i starannością murowania jeszcze nigdy dotychczas nie było. Iluzją jest przekonanie, że niezależnie od tego, jaką zastosuje się zaprawę: cementowo-wapienną; cementową; cementową z plastyfikatorami, to będzie dobrze. Mury, które w ciągu kilku lat od momentu ich wymurowania uległy zniszczeniu, nie potwierdzają tego optymizmu.

Zamów dostęp do artykułu >>

Dylatacje konstrukcji murowych

dr inż. Łukasz Drobiec

Dawne budowle z grubymi murami z cegły pełnej na zaprawie wapiennej wznoszono bez dylatacji. Związane było to z faktem, że zaprawy wapienne cechują się większą podatnością, a okres wznoszenia obiektów był kiedyś znacznie dłuższy niż obecnie i odkształcenia reologiczne nowo wznoszonego muru mogły się wytłumić. W obiektach nie stosowano ponadto sztywnych elementów żelbetowych krepujących ściany, a także żelbetowych stropów, schodów, rdzeni, rygli itd. Współczesne mury wznosi się natomiast bardzo szybko, często na sztywnych zaprawach, a przy tym ściany mają znacznie większą smukłość i często osłabiane są różnego rodzaju bruzdami i wnękami. Czynniki te powodują, że współczesne konstrukcje murowe są znacznie bardziej podatne na wpływ różnych odkształceń i dlatego wymagają dylatowania.

***

Masonry movement joints

While masonry materials and systems appear static, they undergo volume changes and movement. Both thermal and moisture changes and structural forces (e. g. building settlement and creep) lead to movement. In the paper the masonry movement joints and the standards recommendations about these joints are described.

Zamów dostęp do artykułu >>

Ściany działowe – wymagania

mgr inż. Lech Misiewicz

W 2012 r. Instytut Techniki Budowlanej opublikował instrukcję Lekkie nienośne przegrody budowlane. Wymagania i cechy wytrzymałościowe. Została ona opracowana na podstawie wytycznych do udzielania europejskich aprobat technicznych ETAG 003:1998 (2005) Zestaw wyrobów do wykonywania ścian działowych. Podane w instrukcji zasady obciążeń ścian (liniowych, powierzchniowych, mimośrodowych i punktowych) mogą być również podstawą do ustalania obciążeń ścian działowych murowanych, spełniających wymagania PN-EN 1996-1-1. W ETAG 003 podany jest związek pomiędzy kategoriami użytkowania i kategoriami pomieszczeń.

Zamów dostęp do artykułu >>