logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-11-2011

ATLAS otworzył fabrykę na Białorusi

Najnowocześniejsza fabryka chemii budowlanej na Białorusi i jedna z najnowocześniejszych w Europie otworzyła nowy rozdział w historii białoruskiego TAJFUNA i polskiego ATLASA. Współpraca obu firm rozpoczęła się przed trzema laty, gdy ATLAS kupił większościowy pakiet udziałów spółki TAJFUN, lidera w branży chemii budowlanej na białoruskim rynku. TAJFUN szukał partnera strategicznego,aby zagwarantować sobie dalszy rozwój, ATLAS chciał zdobyć kolejny rynek w Europie Środkowo-Wschodniej. Budowa nowego zakładu produkcyjnego była więc koniecznością. Nowa fabryka, która zlokalizowana jest w Grodnie, oficjalnie została otwarta 15 września br. Dziennie może wytwarzać 1300 t wyrobów. Produkcja jest zautomatyzowana, worki przenosi najszybszy robot w Europie. Inwestycja kosztowała ponad 6 mln euro. Linia produkcyjna fabryki w Grodnie,zaprojektowana przez atlasowy Dział Inwestycji, jest najbardziej uniwersalną linią w GRUPIE ATLAS –mówi Tomasz Skalski, wiceprezes zarządu GRUPY ATLAS ds. operacyjnych. 

Obciążenia termiczne pochodzenia klimatycznego i technologicznego wg PN-EN 1991-1-5

Przedstawione w normie PN-EN 1991-1-5 procedury uwzględniania oddziaływań termicznych pochodzenia klimatycznego oraz technologicznego dają projektantowi spójne narzędzie do uwzględniania tego typu oddziaływań na etapie projektowania. Ze względu na powszechność występowania wymienionych obciążeń należy szczególnie dokładnie uwzględniać je na etapie projektowania, co pozwoli na prawidłowe przewidywanie skutków ich oddziaływania na konstrukcję.

Zamów dostęp do artykułu >>

Zmiana cen materiałów budowlanych w październiku 2011 roku

W październiku 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły ceny w siedmiu grupach towarowych, w tym najbardziej drewna i materiałów drewnopochodnych (+14,2%) oraz narzędzi i sprzętu budowlanego (+6,9%). W pięciu innych grupach zmiany nie przekroczyły +0,4%, a w czterech ceny się nie zmieniły.

 

Czytaj więcej...

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w okresie trzech kwartałów

W okresie trzech kwartałów 2011 r. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była (w cenach stałych) o 18,2% wyższa niż przed rokiem (wobec spadku w analogicznym okresie ub. Roku o 1,5%). Wzrost odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 30,1%, w realizujących głównie roboty specjalistyczne – o 28,4%, a w specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 4,4%. Sprzedaż robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 24,8%, a robót o charakterze inwestycyjnym o 15,1%

Zamów dostęp do artykułu >>

Produkcja materiałów budowlanych w okresie styczeń wrzesień 2011 roku

Z wstępnych danych GUS opracowanych na podstawie badań przeprowadzonych w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych zatrudniających 50 i więcej osób, produkujących wyroby dla budownictwa wynika, że po stosunkowo słabych wynikach produkcyjnych w sierpniu 2011 r., we wrześniu ponownie zanotowano istotny wzrost produkcji w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 r. oraz sierpniem 2011 r. Spośród 43 obserwowanych grup wyrobów produkcja w 25 była wyższa niż we wrześniu 2010 r. (w sierpniu – tylko w 17), a w 27 wyższa niż w sierpniu 2011 r. Dobre wyniki produkcyjne osiągnięte we wrześniu wpłynęły na wzrost wielkości i dynamiki produkcji materiałów budowlanych notowanych w układzie narastającym, tj. za okres styczeń – wrzesień 2011 r. Dodatnią dynamikę produkcji zanotowano w 29 grupach wyrobów, przy czym w 20 (spośród 43 obserwowanych) była ona wyższa od notowanej za okres styczeń – sierpień 2011 r. (przed miesiącem tylko w 10).

Zamów dostęp do artykułu >>