logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

    W związku z pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Infrastruktury  dotyczącymi wprowadzenia, do zbioru Polskich  Norm, europejskich norm  projektowania konstrukcji – Eurokodów (PN-EN1990-1999) – oraz nadaniem dotychczasowym  normom PN-B  z tego zakresu statusu norm  wycofanych, informujemy, że w zależności od decyzji projektanta – podstawą  wykonania  projektu budowlanego budynku mogą być zarówno  normy aktualne (Eurokody), jak i wycofane (PN-B).

  

  Normy Eurokody (w liczbie 59) ujęte są w 9 części, które  obejmują: podstawy projektowania konstrukcji, oddziaływania  na konstrukcje (obciążenia), projektowanie konstrukcji  betonowych, projektowanie konstrukcji stalowych, projektowanie  konstrukcji zespolonych stalowo-betonowych, projektowanie  konstrukcji drewnianych, projektowanie konstrukcji   murowanych, projektowanie geotechniczne, projektowanie konstrukcji aluminiowych oraz projektowanie konstrukcji  na obciążenia sejsmiczne (nie dotyczy terenów Polski). Eurokody  dotyczą projektowania zarówno konstrukcji wykonywanych  na miejscu budowy, jak i wyrobów budowlanych będących  elementami konstrukcyjnymi.

       Ustawa z 24  września 2002 r. o normalizacji (Dz.U. nr 169/02,  poz. 1386 z późn. zm.) stanowi w art. 5 ust. 3, że stosowanie  Polskich Norm  jest dobrowolne, ale jednocześnie w ust. 4   pozwala na powoływanie Polskich Norm  w przepisach prawnych, co czyni te normy, w całości lub w stosownym zakresie  powołania, integralną częścią tego przepisu.

        W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia  2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny  odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75/02,  poz. 690 z późn. zm.) zastosowano szereg powołań Polskich  Norm, również w zakresie projektowania konstrukcji budynków. Powołane Polskie Normy, zarówno normy PN-B, jak i normy PN-EN 1990-1999 (Eurokody), zestawione są w załączniku  nr 1 do rozporządzenia. Wzałączniku tym, pod wykazem  norm, podano dodatkowo informację następującej treści:

Polskie Normy projektowania wprowadzające europejskie  normy projektowania konstrukcji – Eurokody, zatwierdzone  i opublikowane w języku polskim, mogą być stosowane  do projektowania konstrukcji, jeżeli obejmują one wszystkie  niezbędne aspekty związane z zaprojektowaniem tej konstrukcji  (stanowią kompletny zestaw norm umożliwiający   projektowanie). Projektowanie każdego rodzaju konstrukcji  wymaga stosowania PN-EN 1990 i PN-EN 1991.

        Rozporządzenie jest obowiązujące niezależnie od aktualnego  statusu powołanych w nim Polskich Norm. Tak długo  jak rozporządzenie nie zostanie zmienione w zakresie powołanych  Polskich Norm, to zarówno normy aktualne (Eurokody),  jak i wycofane (PN-B), mogą być – w zależności   od decyzji projektanta – podstawą wykonania projektu budowlanego  budynku.

 

  Ministerstwo Infrastruktury   www.mi.gov.pl