logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Kto ma prawo przeprowadzić kontrolę okresową przewodów kominowych?

Kontrole okresowe stanu technicznego użytkowanego obiektu przeprowadza zawsze osoba do tego upoważniona, posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane lub kwalifikacje zawodowe (art. 62 ust. 4 ustawy – Prawo budowlane). Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych – bądź osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Co powinien zawierać protokół z okresowej kontroli?

Przepisy ustawy – Prawo budowlane nie określają, jak powinny wyglądać protokoły z okresowej kontroli. Wyjaśnienie, co powinny zawierać protokoły sporządzane z kontroli okresowych budynków mieszkalnych, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. poz. 836, z późn. zm.).

Zmiany w prawie

W Dzienniku Ustaw z 14 stycznia 2019 r. ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 11 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. poz. 67). Zgodnie z rozporządzeniem, właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego lub jego części, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza o charakterze rozrywkowym, polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników...

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 2/2019, strona 63 (spis treści >>)