logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W kwietniu tego roku w stolicy ruszyły kolejne duże inwestycje, m.in. remont Mostu Łazienkowskiego, przebudowa DH „Smyk”, budowa biurowca Atrium 2 i osiedla mieszkaniowego City Link.

Remont Mostu Łazienkowskiego to obecnie najważniejsza i najbardziej oczekiwana przez mieszkańców warszawska inwestycja. Umowę na jego wykonanie stołeczny Zarząd Dróg Miejskich podpisał 10 kwietnia z firmą Bilfinger Infrastructure S.A. i Przedsiębiorstwem Usług Technicznych „Intercor” Sp. z o.o. Wartość kontraktu to ponad 104 mln zł brutto. Prace na moście ruszyły 13 kwietnia. Zgodnie z kontraktem, przeprawa ma być przejezdna do 31 października 2015 roku, ale do połowy 2016 roku będą jeszcze prowadzone prace związane z wypełnianiem izolacji czy malowaniem pasów. Jak podał Bilfinger Infrastructure, nowatorska metoda przebudowy przeprawy została przygotowana specjalne dla Mostu Łazienkowskiego. Pozwala jednocześnie rozbierać zniszczone elementy mostu i montować nowe. Rozbiórka starej konstrukcji będzie się odbywać na środku przeprawy. Do montażu zaś stalowej konstrukcji zostanie zastosowana tzw. metoda nasuwania. Będą do tego służyć dwa specjalne stanowiska, znajdujące się po obu stronach mostu. Mają być one zamontowane do połowy czerwca, a w połowie września rozpoczną się prace na nasuniętej konstrukcji, czyli montaż izolacji, układanie masy asfaltowej i roboty zabezpieczające stalowe elementy przed korozją.

Tempa nabrały również prace przy przebudowie DH „Smyk”, usytuowanego u zbiegu ul. Kruczej, Al. Jerozolimskich i Brackiej. Prowadzi je Korporacja Budowlana Doraco, a inwestorem projektu jest firma Immobel. Budynek, w którym do czasu przebudowy funkcjonował DH „Smyk”, wzniesiono w latach 1947-1950 i do lat 70. mieścił się w nim Centralny Dom Towarowy. Ze względu na jego oryginalną architekturę został wpisany do rejestru zabytków jako dobry przykład powojennego modernizmu. Dlatego też w rewitalizowanym i modernizowanym obiekcie zostaną zachowane cechy jego oryginalnej architektury, a w wszystkie prace budowlane będą przebiegały według wytycznych konserwatora zabytków. Jak podał wykonawca, projekt zakłada wzniesienie kompleksu składającego z dwóch połączonych łącznikiem części: zabytkowego DH „Smyk” i przebudowywanego budynku biurowo-handlowego, mieszczącego się na przylegającej działce między ulicami Kruczą i Bracką. W „Smyku” zostanie zachowana oryginalna forma dachu, kominów i elewacji, a budynek zyska wewnętrzne atrium i pawilony wokół klatek schodowych. Budynek będzie miał 11 kondygnacji – 7 nadziemnych o łącznej powierzchni użytkowej prawie 18 tys. m2 i 4 podziemnych o powierzchni prawie 10 tys. m2. Natomiast część kompleksu usytuowana u zbiegu Brackiej i Kruczej będzie nowoczesną konstrukcją, korespondującą wizualnie z odrestaurowywanym „Smykiem”. Obecnie trwają prace rozbiórkowe, a gotowy obiekt ma być oddany do użytku w 2017 roku.

Swoją kolejną inwestycję biurową w Warszawie rozpoczęła firma Skanska Property Poland, a jest nią budynek Atrium 2, usytuowany po zachodniej stronie al. Jana Pawła II. 17 kwietnia wmurowano kamień węgielny, a na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2016 roku zaplanowano zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie Atrium 2 zaoferuje najemcom ok. 20 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Budynek będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i 4 podziemne. Na parkingu na 125 samochodów znajdą się również miejsca dla rowerów i szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Budynek zostanie wzniesiony zgodnie z wysokimi standardami zrównoważonego budownictwa, co potwierdza precertyfikacja na poziomie LEED Platinum. Wśród rozwiązań zapewniających komfort pracy znajdą się m.in. „system wentylacji dostarczający więcej świeżego powietrza, klimatyzacja oparta o belki chłodzące, przez to gwarantująca niską emisję hałasu i brak uczucia przeciągu oraz możliwość regulacji temperatury w wielu wydzielonych strefach”. Dzięki tym i innym rozwiązaniom zużycie wody zostanie zredukowane o ponad 50%, a energii o ponad 30% w stosunku do norm lokalnych – zapewnia Skanska.

W kwiecień br. rozpoczęły się również prace przy budowie osiedla mieszkaniowego City Link na warszawskiej Woli, u zbiegu ulic Skierniewickiej i Wolskiej. Inwestorem jest Ronson Development, a generalnym wykonawcą została firma budowlana Karmar SA.. Zakończenie pierwszego etapu budowy osiedla City Link zaplanowano na pierwszy kwartał 2017 roku. Jak informuje deweloper, do budowy City Link zostaną wykorzystane materiały najwyższej jakości. Na fasadzie budynku znajdą się aluminiowe płyty kompozytowe Alucobond, a w części parterowej zaprojektowano kamienne wykończenie. Mieszkania zaś będą doświetlały drewniane okna.. W pierwszym etapie powstanie 127 mieszkań – od kawalerek o powierzchni od 27 m2 do 4-pokojowych liczących 85 m2 – a na parterze budynku pięć lokali usługowych. Mieszkania na niższych kondygnacjach będą miały przestronne i przeszklone balkony, a te na najwyższych – tarasy. Ceny mieszkań zaczynają się od 8,5 tys. zł/m2 brutto.

24.04.2015 r.