logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz, Instytut Techniki Budowlanej, Politechnika Warszawska
dr inż. Jerzy Szerafin, Politechnika Lubelska

Dotychczas do oceny wytrzymałości betonu w konstrukcjach żelbetowych stosowane były najczęściej metody sklerometryczne i ultradźwiękowe wg polskich norm i instrukcji ITB, opisanych w wielu publikacjach i przedstawianych na wielu konferencjach. Obecnie, w związku z przyjęciem przez Polskę normy PN-EN 13791 Ocena wytrzymałości betonu na ściskanie w konstrukcjach i prefabrykowanych wyrobach betonowych zachodzi potrzeba modyfikacji zasad oceny wytrzymałości betonu w konstrukcji. Trwają więc prace nad ustaleniem zasad i opracowaniem wytycznych uwzględniających dotychczasowe, wieloletnie bogate doświadczenie naszego kraju, jak i wymagań normy europejskiej.
W artykule przedstawiono zastosowanie nieniszczących metod oceny elementów monolitycznej konstrukcji żelbetowej realizowanego budynku, znajdujących się na najniższej kondygnacji, stanowiącej podziemny parking.

Zamów dostęp do artykułu >>