logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Jedną z odmian iniekcyjnych kotew gruntowych jest technologia samowiercących kotew gruntowych produkowanych w Polsce przez firmę GONAR. Polega ona na wierceniu udarowo-obrotowymi specjalnymi gwintowanymi żerdziami (rurami) zaopatrzonymi w koronkę wiertniczą z jednoczesną iniekcją zaczynu cementowego. Dzięki temu, że żerdzie są gwintowane na całej długości, można je przedłużać, łącząc kolejne odcinki za pomocą tulei. Zaczyn cementowy pod ciśnieniem 0,5 ÷ 10 MPa podawany jest żerdziami. Wydostając się w dnie otworu wiertniczego wypełnia całą przestrzeń wokół żerdzi. Do zalet technologii samowiercących kotew gruntowych należy prostota systemu oraz duża wydajność w porównaniu z innymi technologiami. 

W artykule zaprezentowano dwa przykłady zastosowania iniekcyjnych samowiercących kotew gruntowych GONAR - przy budowie Portu Jachtowego Szczecin na Wyspie Grodzkiej oraz budowa i zabezpieczenie nabrzeża w Wenecji.

Zamów dostęp do artykułu >>